Zelena stolica kod beba – Šta znači i kako je tretirati?
/
/
Zelena stolica kod beba – Šta znači i kako je tretirati?
majka hrani bebu

Zelena stolica kod beba – Šta znači i kako je tretirati?

Zelena stolica kod beba je najčešće alarmantan znak kod novopečenih roditelja, budući da ona neretko upućuje na prve znake gladi, stomačne probleme ili pak na neka virusna oboljenja. Međutim, potrebno je naglasiti da se boja, tekstura i konzistencija stolice menjaju od samog momenta rođenja, pa shodno tome, postoje i različite faze u kojima je zelenkasta stolica kod beba propratna pojava.

Ukoliko vaš mališan trenutno prolazi kroz ovu fazu, pročitajte ovaj tekst do kraja, jer u njemu razjašnjavamo sve nedoumice u vezi sa pitanjima kada i zašto beba kaki zeleno.  

Zelenkasta stolica kod bebe – Šta znači kada beba kaki zeleno?

Zelenkasta stolica kod beba ne mora nužno upućivati na zabrinjavajuće stanje, već se može ispostaviti da je samo posledica promenjenog režima ishrane, upotrebe različitih antibiotika ili korišćenja pojedinih suplemenata.

Naime, uzroci zelene stolice kod beba mogu biti:

Sve ovo utiče na promenu boje i čvrstine dečije stolice. Kako bismo dokučili potencijalan uzrok nastanka ove pojava, moramo najpre sagledati sve varijacije bebine stolice.

Bebina prva stolica – mekonijum

Prva stolica novorođenčeta nosi naziv mekonijum, od latinske reči meconium što označava sok od nezrele čaure maka. Najveći broj beba izbacuje svoju prvu stolicu nakon prvih podoja i prilikom susreta sa kolostrumom – lepljivom, beličastom tečnošću koju žena počinje da proizvodi od 16. nedelje trudnoće. 

Ova tečnost ujedno predstavlja i prvu hranu koju će vaše dete konzumirati, a kako je ona obogaćena kombinacijom proteina, minerala, antitela i vitamina, imaće laksativno dejstvo.

Boja mekonijuma može varirati od tamnozelene do crne nijanse, a neretko podseća na katran ili mašinsko/motorno ulje. Konzistencija prve stolice je vrlo gusta i lepljiva, a u ponekim slučajevima i sluzava. Kako ne sadrži bakterije, izuzev onih koje se prirodno nalaze u sastavu crevne flore, mekonijum gotovo da nema nikakav miris.

Ekskrecija, odnosno izlučivanje mekonijuma može potrajati nekoliko dana, najčešće 48 sati, nakon čega se boja bebine stolice menja. Ukoliko se bebina stolica narednih 10-ak dana ne promeni boju, neophodno je javiti se odabranom lekaru kako bi se ustanovio uzrok nemenjanja.

Tamnozelena stolica kod bebe i ostale varijacije fecesa

Bebina stolica je najviše koncipirana od mlečnih lipida, tj. od masnoće majčinog mleka. Nakon sisanja ili konzumiranja veštačkog mleka, kod većine odojčadi se odmah javlja potreba za nuždom, usled aktivacije gastrokoličnog refleksa.

Učestalost i volumen nužde je zapravo individualna stvar – neke bebe mogu kakiti jednom ili nekoliko puta u toku dana u zavisnosti od faktora poput starosti bebe, aktivnosti, količine sna, režima ishrane i slično.

Statistika nam poručuje da je standard kod dojene bebe da kaki od 4 do 12 puta dnevno, a kod beba na dohrani od 1 do 4 puta u toku dana.

Prelazna stolica 

Nakon mekonijuma (tamnozelene stolice), bebina kaka će poprimiti svetliju nijansu (najčešće maslinastozelenu) i lakšu konzistenciju. Ova faza se odvija u periodu kada beba ima 2 do 4 dana, odnosno kada pokazuje prve znake da je otpočela korektan proces varenja majčinog mleka ili formule za bebe, te da je njen digestivni trakt u funkciji.

Maslinastozelena stolica kod bebe u njenim prvim danima potvrđuje da je dete zdravo i da je probavni sistem aktivan.

Normalna stolica kod zdravih beba koje sisaju 

Kod novorođenih beba koje su na prirodnoj ishrani, stolica će poprimiti žutu (nalik senfu) ili blago zelenu boju, a sama tekstura će biti kremasta ili kašasta. Moguće je da konzistencija fecesa ponekad izgleda kao da sadrži mrlje koje liče na semenke i to je potpuno normalna pojava.

Ukoliko primetite primese zelene nijanse, kiselkast miris i penastu kakicu u peleni vaše bebe, to je znak da ona verovatno dobija previše prednjeg mleka, te da postoji disbalans između prednjeg i zadnjeg mleka. 

Prednje mleko je prvo mleko koje izađe iz majčine dojke i ono je niskokalorično, bogato laktozom (mlečni šećer) i vodnjikavo. Zadnje mleko dolazi nekoliko minuta nakon dojenja – njena konzistencija je značajno kremastija jer je bogata belančevinama i poseduje odgovarajući kalorijski kapacitet neophodan za rast i razvoj bebe.

Veoma male i nedovoljno jake bebe često nisu u stanju da dođu do zadnjeg mleka i dešava se da će iz jedne dojke izvlačiti isključivo prednje mleko. Iako novorođenčad imaju laktazu (enzim za varenje laktoze), zbog nerazvijenosti će se ponašati kao da ga ne poseduju i rezultat je zelena kaka kod beba u prvim nedeljama. Sve što je potrebno da uradite jeste da nastavite sa dojenjem na jednoj dojci kako bi dete vremenom došlo do zadnjeg mleka.

Normalna stolica kod beba na dohrani

Stojica dojene bebe može se mnogo razlikovati od stolice bebe na prehrani. Mlečna formula za bebe ili adaptirano mleko mogu učiniti feces kašastim poput putera od kikirikija, a boja stolice tada varira od žuto-braon do zeleno-braon nijanse. Vidno je gušća od stolice bebe koje sisa, a miris je oporiji i neprijatniji.

Ukoliko je formula prebogata gvožđem može doći do promene boje – tamnozelena, crna stolica ili žuto-zelena stolica kod bebe je moguća usled visoke koncentracije ovog minerala. Međutim, ukoliko primetite zelenu stolicu ovakve nijanse, a vaše dete ne prima suplementaciju gvožđa, obavezno se obratite lekaru jer je moguće da je došlo do pojave melena (krvarenje iz digestivnog sistema).

Zdrava stolica kod beba koje dobijaju čvrstu hranu

Nakon uvođenja čvrste hrana, kao što su pirinač, žitarice, šargarepa, banane i bobičasto voće, neminovno je i da dođe do promene stolice, pogotovo ako ste kao mama do tada praktikovali isključivo dojenje. 

Ishrana koja nije bazirana na pretežno mlečnim proizvodima ima tendenciju da učini da feces poprimi braon ili tamnobraon boju, a njegova konzistencija je gušća nego kod dece koja su na dohrani ili koja sisaju, ali i dalje kašasta.

Takođe, kod mnoge dece može doći do opstinencije, odnosno zatvora prilikom prelaska na režim čvrste ishrane. U tom slučaju, bebe mogu iskusiti nelagodnost ili neprijatnost u stomaku (neretko u vidu grča), a stolica će izgledati kao kamenčić. Normalno je i da ponekad bude malo krvi u peleni zbog iritacije dela anusa.

Međutim, ukoliko vaš mališan ima tri ili više uzastopnih opstinacija, potrebno je kontaktirati izabranog lekara. Najčešće se savetuje kozumacija veće količine vode ili prirodnih sokova, kao i izbacivanje skrobne namirnice kao što je krompir.

Tragovi krvi u bebinoj stolici

Prisustvo krvi u stolici kod dece može biti indikator ozbiljnijih zdravstvenih problema i svakako je poželjno da odvedete svog mališana na detaljan pregled. Jedan od potencijalnih razloga zašto je bebina kaka crvena jeste alergija na mlečne proteine (bilo iz formula ili od majke). Takođe, uzrok tragova krvi u tvrdoj stolici mogu biti sitni hemoroidi koji se formiraju oko anusa i donjeg dela rektuma.

Dijareja, tj. proliv pomešan sa crvenkastom krvlju može ukazivati na bakterijsku infekciju, a ukoliko je krv pretežno crne ili veoma tamnocrvene boje može biti znak da je beba progutala krv iz majčinih napuklih bradavica (što se dešava usled izbijanja zuba deteta).

Bela stolica kod beba

Stolica bele boje kod bebe je vrlo retka pojava i ona najčešće poručuje da postoji problem sa jetrom. U prvim nedeljama života, moguće je da dete zadobije fiziološku žuticu.

Žutica kod beba je stanje kada bebina koža i sluzokoža dobijaju žutu prebojenost usled povišenih nivoa bilirubina – materije koja pomaže telu da se oslobodi otpada, i koje se prerađuje u jetri, a uklanja uglavnom putem stolice.

Statistika nalaže da skoro svaka druga beba koja je rođena u predviđenom terminu, odnosno da svaka četvrta prevremeno rođena beba dobije žuticu i da je ona normalna pojava. Kako obično nastaje usled nerazvijene bakterijske flore u crevima, bela stolica je samo propratni simptom, te ona ne zahteva preteranu brigu kod doktora. 

Dodatni razlozi zašto beba kaki zeleno

Pored prethodno pomenutih faza, u kojima je zelena kakica kod bebe normalna propratna pojava, postoje i dodatne situacije koje dovode do toga da vaši mališani imaju promene u teksturi i boji stolice.

Neki od potencijalnih razloga zašto beba ima zelenu stolicu su:

  • Ishrana majke – kako je adekvatna ishrana trudnice nužna za pravilan rast i razvoj fetusa, tako je i zdrava dijeta mame uslov za optimalno zdravlje bebe. Zelene namirnice, poput zeljastog voća i povrća, mogu dovesti pojave zelene stolice kod bebe usled visoke koncentracije hlorofila.

Takođe, prilikom prelaska na čvrstu hranu, česta konzumacija povrća poput spanaća, brokolija ili graška može obojiti stolicu.

  • Stomačni problemi – zelena i sluzava stolica kod beba uglavnom je ukazatelj da ona ima stomačnih tegoba. Neretko će ona biti propraćena prolivom, te je vrlo važno redovno pratiti ponašanje deteta kako biste na vreme uvideli ako dođe do dehidratacije.

Ispucale bebine usne, plakanje bez suza i suva pelena više od 3 sata su glavni pokazatelji da je beba dehidrirala i potrebno je stupiti u kontakt sa vašim pedijatrom.

Pojava zelene stolice može biti uzrokovana i stomačnim virusom, a kod odojčadi je gasteroentritis najopasniji tip stomačnog gripa.

  • Upotreba antibiotika – pojedini i specifični antibiotici mogu prourokovati zelenkastu stolicu kod bebe. U ovim situacijama je zelena kaka kod bebe potpuno normalna pojava, koja će nestati nakon prestanka sa uzimanjem lekova.
  • Previše majčinog mlekapenušava i zelenkasta stolica kod beba je učestao simptom ukoliko je mlaz mleka prilikom dojenja relativno jak. Ovo je moguće izbeći ukoliko majka bude praktikovala izmlazivanje (izdajanje) mleka.

Ovaj proces ispumpavanja mleka će vam pomoći da dozirate željenu količinu kako ne bi došlo do prevelike konzumacije, a vašeg mališana možete udobno smestiti u hranilicu i dojiti ga flašicom za mleko.

  • Netolerancija na pojedine namirnice – tokom dojenja, ali i konzumacije čvrste hrane, deca mogu razviti preosetljivost ili čak alergiju na neku hranu, kao što je kravlje mleko. Iako je retka pojava i uglavnom se može utvrditi kod dece koja su navršila 2 ili 3 godine,  netolerancija na latkozu je potencijalni razlog transformacije dečijeg fecesa.

Preosetljivost će najčešće biti propraćena promenama na koži (pojava crvenila, ekcema), kao i u dečijem ponašanju – bebe će postati razdražene, kenjkave, imaće smanjen apetit ili će odbijati hranu. 

  • Stolica gladi kod beba – zelena stolica kod dece može ukazati i na činjenicu da ne unose dovoljno nutritivnog sadržaja u organizam. Promena, odnosno drastično smanjenje telesne mase, kao i konstantna promena raspoloženja, učestala pospanost i kakica koja liči na žabokrečinu su glavni indikatori da je u pitanju tzv. “stolica gladi”.

U ovim situacijama je potrebno posavetovati se sa medicinskim stručnjakom kako biste znali koje egzaktne korake da preuzmete.

  •  Grčevi i zelena stolica – kontrakcije trbušnih mišića mogu dovesti do izmena dečijeg fecesa. Tvrda zelena stolica kod beba može biti uzrok konstipacije (zatvora stolice) i ona može trajati po nekoliko nedelja.

Neredovne stolice, mučnine, drhtanje i bljuckanje bebe su česti propratni simptomi grčeva, te će vam dodatne portikle i rezervni prekrivači biti neophodni aseti.

Ukoliko, uz grčeve, vaš mališan ima i povišenu temperaturu, učestalo povraćanje i ako deluje letargično i neuobičajno pospano, obavezno se javite izabranom lekaru jer je verovatno reč o virusnoj infekciji.

Zelena stolica kod beba na adaptiranom mleku

Poslednjih decenija su mnogi stručnjaci iz oblasti medicinskih nauka došli do zaključka da dojenje garantuje novorođenčetu svu neophodnu hranu, jača imunitet, pruža zaštitu od respiratornih infekcija, upale srednjeg uha, infekcije mokraćnih puteva, ali i mnogih drugih. Osim toga, dojenje ima i socijalne benefite jer je to način zbližavanja bebe i mame.

Međutim, iz različitih razloga, neke majke nisu u stanju da doje ili njihovo dete ne može da primi takvo mleko ili mu je potrebna dopuna jer majčino mleko nije dovoljno hranljivo. Ovi “problemi” su danas česti, a u cilju prevencije daljih komplikacija, kreirane su mlečne formule za bebe. 

Njihove energetske i nutritivne vrednosti su gotovo iste kao i one u majčinom mleku, ali su oskudni u pružanju zaštite od nekih specifičnih oboljenja. Iz tih razloga, bebine formule često sadrže povećanu koncentraciju pojedinih suplemenata poput vitamina C, gvožđa, vitamina B6 i magnezijuma.

Zelena stolica kod bebe na dohrani je simptom povećanog nivoa gvožđa u veštačkom mleku i ono uopšte nije povod za alarmantnu uzbunu, već je normalna pojava.

Naime, dve studije su proučavale uticaj formula na promenu karakteristika stolice i došli do sledećih konkluzija – zelena je bila primarna boja stolice onih beba koje su primale formulu na bazi surutke i sa gvožđem od 12 mg/L. Formula sa malo gvožđa (1,5 mg/L) je proizvodila žutu stolicu, a adaptirano mleko obogaćeno gvožđem (12 mg/L) na bazi kazeina je rezultiralo u krem ili braon stolicu.

Adaptirano mleko bez laktoze (često na bazi sojinog proteina) se preporučuje ukoliko dete ima nelagodnosti u vidu nadutosti, gasova ili povraćanja kako bi se bezbedno testiralo da li je ono netolerantno na laktozu. Takođe, usled učestalog podrigivanja i bljuckanja odojčeta, kao i problema sa gorušicom (gastroezofagealni refluks) savetuje se prelazak na antiregurgitacione formule.

Nadamo se da smo vam ovim tekstom razjasnili sve moguće uzroke nestanka i promene bebine stolice, kao i da smo razbili sve mitove i nelogičnosti. Kido online prodavnica za bebe je tu da vam omogući sigurnu, laku i bezbednu online kupovinu svega što je vašoj bebi neophodno, ali i da svim roditeljima udeli koristan savet u odgajanju vašeg mališana!

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.