Kako spremiti dete za polazak u školu?
Kako spremiti dete za polazak u školu – jedna od čestih dilema roditelja.
Polazak u školu predstavlja važnu etapu kako u životu mališana tako i u životu roditelja. Ne samo da postaju stariji i zreliji, već polaskom u školu deca uče i stiču nove navike, upoznaju neko novo okruženje ali i sve one veštine koje će im značiti u kasnijem životu.
Iako polazak u prvi razred označava jedan lep početak za mališane, ipak postojaće brojni izazovi sa kojima će mališani morati da se susretnu, a samim tim i roditelji. Da bi se mališani što bolje pripremili na ono što ih očekuje, uključenost roditelja u ovom periodu je od izuzetne važnosti.
Upravo zbog toga, u nastavku teskta govorimo o tome šta je neophodno za roditelje da preduzmu kako bi pripremili njihove mališane za polazak u prvi razred..
Šta sve dete treba da zna pre polaska u školu?
Polazak u školu pre svega zahteva jednu vrstu psihološke pripreme detata na školu. Deca će vrlo verovatno imati brojne strahove vezano za školu jer još uvek ne znaju šta ih očekuje. Dakle, na početku je važno je ne plašiti ih obavezama koje ih očekuju, već pokušajte da vaši mališani razviju pozitivnu sliku o školi.
Kako i otklonili ovaj strah kod dece, neophdno je prethodno razgovarati sa decom o školi, objasniti im šta će tamo raditi, šta će se od njih očekivati, kako će morati da se ponašaju kako bi dobili potpuniju sliku o tome kako izgleda prvi dan škole.
Kako bi uspeli u ovome, ispričajte im vaš prvi dan škole, podelite vaše iskustvo kako je to sve izlgledalo kako bi se osećali sigurnijim da nisu jedini koji prolaze kroz ovu novu etapu života, odnosno da nisu sami.
Takođe, ono što je još važno jeste naglasiti mališanima da u školi ne mogu da se ponašaju baš kao kod kuće – u školi postoje posebna pravila šta se sme, šta se ne sme koja je neophodno poštovati kako ne bi bili kažnjeni.
Pre nego što krenu u školu, za decu bi bilo dobro da su do sada već naučili neke osnovne sposobnosti i navike, odnosno da su naučili da samostalno jedu, da se obuku, da umeju da zavežu pertlu, da samostalno koriste toalet i slične stvari kako bi se osećali sigurnijim u sebe.
Pripremiti ih na odnos sa drugim vršnjacima – razvijanje socijale veštine
Polazak u školu za mališane može u većini slučajeva predstavljati stresan period – novi vršnjaci, novo okruženje u kojem se oni ne snalaze još uvek.
Deci je u ovom periodu izuzetno važno da imaju društvo, nekog kao oni, kako kako bi se osećali prihvaćeno od strane vršnjaka. Još dok su mali, roditelji se često trude da njihovi mališani razviju socijalne veštine, odnosno trude se da postanu što društveniji tako što ugovaraju susrete sa drugim roditeljima kako bi se njihova deca družila, igrala.
Ova vrsta ugovaranja je jedan od sjajnih načina da vidite kako se vaše dete ponaša u društvu. Za decu je izuzetno važno da već od malena provode vreme sa njihovim vršnjacima budući da vreme provedeno sa vršnjacima utiče kako na njihov socijalni tako i na intelektualni razvoj.
U krugu svojih vršnjaka, vaši mališani naučiće da u igri nisu sami i da ne mogu uvek biti na prvom mestu, naučiće da dele sa drugima, da sačekaju svoj red ali i da razviju toleranciju i empatiju.
Posle nekog vremena vaši mališani odrastaju, očekuje ih polazak u školu što samim tim podrazumeva i novo okruženje, odnosno nove drugare pa je opet potreban period adaptacija i navikavanja na novu sredinu.
Kada je u pitanju polazak u školu, idealna situacija bi bila kada bi se sva deca nalazila na potpuno istom intelektualnom nivou, međutim to vrlo često neće biti tako. Potpuno je u redu da vaši mališani još uvek ne znaju da čitaju ili pišu budući da je to nešto što prvo uče u školi, ali u njihovom razredu sigurno će postojati deca koja već uvekoliko znaju sva slova i brojeve.
U tim situacijama važno je pružiti podršku vašim mališanima i ohrabriti ih budući da deca u tom periodu mogu biti vrlo okrutna jedni prema drugima, odnosno imaju tendenciju da se rugaju drugoj deci ukoliko nešto ne znaju.
Savet za roditelje je da nakon svakog dana pitate vaše mališane sa kim su se družili, šta su radili, sa kim su sedeli i slično da biste dobili sliku kako izgleda njegov odnos sa vršnjacima.
Osim toga, na osnovu ovih pitanja, dobićete i odgovore ukoliko vaši mališani imaju problem u školi sa nekim drugim detetom. Tada je mališanima važno ukazati da ukoliko postoji neki problem, ukoliko ga neka deca zadirkuju bez razloga – da je neophodno da obavesti učiteljicu o onome što se događa.
Osim toga, važno je učiti decu da poštuje svoje drugare, da nije lepo da se nekom rugaju i još važnije, da ne uzvraća istom merom već da o svemu obavesti učiteljicu, ili vas roditelje koji će preduzeti dalje mere.
Ukažite im na njihove obaveze i važnost radnih navika – navike koje usvoje ostaju za ceo život
Ispunjavanje svakodnevnih, školskih obaveza je važna stvar na koju treba da pripremite vaše mališane. Najpre im je potrebno objasniti da se u školu ide svaki dan u određeno vreme – prvi zadatak jeste da vaše mališane priviknete na rano ustajanje.
Potrebno je zajednički sa mališanima uspostaviti pravilo kada se ide na spavanje kako bi bili odmorni tokom celodnevnog dana i skoncentrisani na času. Uspostavljanje režima odlaska na spavanje je prvi korak ka stvaranju radnih navika.
Osim toga, polazak dece u školu sa sobom nosi i druge brojne obaveze kao što su učenje i domaći zadaci. Ovo će kod neke dece ići lakše, a kod nekih teže stoga je važno odmah na početku napraviti plan i odrediti prioritete tokom dana – šta će se raditi, kada, koliko i slično.
U većini slučajeva, deci će na početku biti neophodna pomoć roditelja oko učenja i domaćih zadataka. To ne znači da roditelji treba da se pretvore u đake pa onda učitelji ocenjuju rad roditelja, već je potrebno sesti sa mališanima videti u čemu je problem i onda zajednički doći do rešenja.
U ovom procesu jako je važno pružiti deci maksimalnu podršu i pomoć, pa čak i onda ukoliko pogreše. Tada je neophodno ukazati mu na grešku i objasniti ono što mu je bilo nejasno kako sledeći put ne bi napravio istu grešku.
Osim toga, preporučljivo je da vaši mališani imaju svoj kutak, odnosno svoj radni sto i stolicu gde će nakon škole odložiti knjige, sveske ali i koje će mu biti mesto za učenje.
Neće sa svakim detetom ovaj proces usvajanja radnih navika ići lako i zbog toga je vrlo važna podrška roditelja kako bi dete tokom vremena formiralo ove osnovne radne navike i počelo samostalno da obavlja sve svoje obaveze.
Uloga roditelja u pripremi dece za školu je ključna
Prvi, i najvažniji agens socijalizacije posebno u najranijem uzrastu jeste porodica. U tom smislu možemo reći da u velikoj meri odnos dece prema školi zavisi od stavova porodice.
Još na početku smo rekli je da neophodno da roditelji rade na tome da deca razviju pozitivna osećanja o školi kako bi otklonili sve strahove ali i otkonili mogućnost stvaranja otpora prema školi.
Deci su roditelji važna figura u životu, oni ih oponašaju i ogledaju se na njih stoga je za roditelje važno da pred decom imaju pozitivne stavove i vrednosti o školi kako bi se isti preneli na dete. Dakle, ukoliko roditelji imaju pozitivan stav o školi, učiteljici, đacima, nema sumnje da će se deca usvojiti upravo takva osećanja.
Važno je i napomenuti da u velikoj meri uspeh dece u školi zavisi i od roditelja.
U kom smislu?
Iako polazak u školu označava da su vaša deca intelektualno zrelija, samostalnija i spremnija za učenje svih onih veština i sposobnosti koje će im služiti u kasnije u životu, ipak oni još uvek nisu dovoljno odrasli da sami sebi odrede prioritete. Većina dece pre će odabrati igru umesto učenja, ali u tim trenucima nastupaju roditelji.
Dakle, za uspeh u školi kjučna je motivacija i dobre radne navike, a koje će steći ukoliko budu imali potporu roditelja. Kako za roditelje, tako je i za decu važno da se uspostavi pravilan ritam tokom dana tako da se najvažnije obaveze rešavaju odmah. Škola, domaći, učenje je na prvom mestu pa tek onda dolazi vreme za igru.
Ukoliko vaši mališani budu pokazivali otpor, ili ako imaju problem sa manjkom motivacije, probajte da ih podstaknete sa nekim nagradama i pohvala. Kod dece ovo vrlo često daje dobre rezultate, budući da će se maksimalno potruditi da dobije ono što ste mu obećali. To može biti neki poklon, igračka ili bilo šta drugo što će vaše mališane “naterati” da se potrude.
Šta kupiti detetu za polazak u prvi razred?
Na pitanje kako spremiti dete za polazak u školu, odnosno šta je sve potrebno kupiti od školskog pribora, odgovor dajemo u narednim redovima.
Za svaki početak školske godine neophodan je i školski pribor čijoj kupovini se deca navjiše raduju!
Neka osnovna stvar koja će biti neophodna svakom školarcu jeste ranac koji je praktično sinonim za školu. Kada krenete u kupovinu školskog pribora, najbolje bi bilo da sa sobom povedete i vaše mališane i dopustiti im da sami odaberu ranac i drugi školski pribor za decu.
Naravno, gde je ranac tu je i pernica bez koje školski dan ne može da se zamisli. Među decom, posebno su popularne pernice sa više pregrada koje su napunjene flomasterima, bojicama, gumicama i ostalim priborom koji će biti neophodan svakom mališanu za polazak u školu.
Školski pribor za prvake treba da sadrži i sveske koje su možda i najpotrebnije od celokupnog školskog pribora. Pre kupovine, sa sobom ponesete spisak predmeta jer ćete tako tačno znati koliko sveska na kockice vam je potrebno, a koliko na linije.
Na kraju naravno slede i knjige za školu koje se obično kupuju u dogovoru sa školom. Međutim, cena knjiga za školu umeju da budu izuzetno visoke, pa se sve više roditelja odlučuje na kupovinu polovnih knjiga.
Kako ne biste lutali po prodavnicama i tražili svaku od knjiga, idealno rešenje bi bilo ukoliko biste stupili u kontakt sa roditeljem deteta koji je već završio prvi razred jer ćete tako na jednom mestu dobiti sve knjige i to po značajno nižoj ceni.
S obzirom da se trudimo da roditeljima budemo puna podrška od prvih znaka trudnoće pa sve do predšklskog i školskog uzrasta, u našoj KIDO internet prodavnici dečije opreme pronaći ćete sve što je potrebno jednom školarcu, od odeće pa sve do školskog pribora!
Posetite nas i odaberite kvalitetnu opremu za vaše mališane.