Hemoroidi u trudnoći – zašto nastaju i kako ih lečiti na adekvatan način?
/
/
Hemoroidi u trudnoći – zašto nastaju i kako ih lečiti na adekvatan način?
Trudna devojka drži se za stomak

Hemoroidi u trudnoći – zašto nastaju i kako ih lečiti na adekvatan način?

Šuljevi ili hemoroidi u trudnoći su jedna od najčešćih zdravstvenih tegoba sa kojom se suočavaju mnoge trudnice. Oni predstavljaju proširene vene koje se nalaze na analnom otvoru i na samom kraju debelog creva i ukoliko se ne saniraju na vreme, mogu imati negativne posledice na celokupno zdravlje kod žena.

Kod nekih trudnica se javljaju u prvih nekoliko meseci trudnoće, dok se kod drugih pojavljuju tek nakon 20. nedelje, neposredno pred ili za vreme porođaja. Hemoroidi kod trudnica, ali i kod svih ostalih obolelih, se dele na unutrašnje, one koji su poreklom iz rektuma i na spoljašnje hemoroide koji se nalaze na analnom otvoru.S obzirom na to da su hemoroidi jedna od najčešćih bolesti tokom trudnoće, postavlja se pitanje kako ih lečiti i da li je moguće sprečiti njihov nastanak. Nastavite sa čitanjem teksta i saznajte šta je uzrok hemoroida u trudnoći, zbog čega su oni toliko česta pojava kod trudnica, kao i kako se leče.

Hemoroidi u trudnoći – koji su sve uzroci nastanka? 

Uzroci nastanaka hemoroida mogu biti razni, a najčešće su to genetska predispozicija, nezdrave životne navike, naprezanje tokom vršenja nužde, hroničan zatvor, trudnoća itd. Kada su u pitanju hemoroidi tokom trudnoće, pre svega je važno znati da ne postoji konkretno pravilo zbog čega se ove proširene vene tačno pojavljuju. 

Ono što mnogi stručnjaci smatraju kao najčešći uzrok ove bolesti jeste pritisak koji materica u trudnoći vrši na karlicu, čime se sprečava mogućnost normalnog dotoka krvi. Takođe, tu je i pritisak usled dugog sedenja ili ležanja, naprezanja tokom pražnjenja creva, akao i tokom samog porođaja. Posledica toga jesu upravo proširene vene koje se nalaze na analnom otvoru.

Opstipacija je vrlo česta tegoba kod trudnica, a nju neretko prate upravo hemoroidi. Pojačani pritisak na rektum u kombinaciji sa naprezanjem tokom ostipacije najčešći su razlog za pojavu hemoroida kod trudnica.

Ponekad, uzrok za nastanak hemoroidalne bolesti kod trudnih žena mogu biti i hormoni. Pojačano lučenje hormona progesterona ima ogroman uticaj na slabljenje zidova krvnih sudova zbog čega uzrokuje njihovo širenje čak i pri najmanjem mogućem pritisku.

Hemoroidi u trudnoći najčešće se javljaju nakon 20. nedelje, ali i u kasnijim fazama trudnoće. Takođe. Nije redak ni slučaj pojave hemoroida tokom porođaja, usled prekomernog naprezanja.Proširene vene analnog otvora česta su pojava kod žena koje su i ranije u životu imale problema sa njima. Međutim, ukoliko ranije niste imali ove tegobe, oni se mogu sami povući nakon trudnoće. U zavisnosti od toga koliko je situacija sa njima ozbiljna, hemoroidi su svrstani u 4 stadijuma.

Četiri stadijuma hemoroida – od najbezazlenijih do najopasnijih 

Trudnica koja stoji napolju i drži se za stomak

Hemoroidi zapravo predstavljaju prirodno prisutne krvne sudove koji grade završni dela debelog creva. Međutim, kada promene na njima počnu da izazivaju tegobe kao što su svrab, peckanje, bol i krvarenje, tada se govori o bolesti.

Postoje četiri stadijuma tj. stepena hemoroida:

  1. prvi stepen – unutrašnji hemoroidi koje odlikuju svrab, osetljivost na dodir i krvarenje
  2. drugi stepen – veći hemoroidi koji stvaraju jače tegobe i prilikom pražnjenja creva ispadaju, ali se sami vraćaju
  3. treći stepen – takođe ispadaju tokom pražnjenja, ali ih je neophodno ručno vratiti
  4. četvrti stepen – prisutni su jaki bolovi i nemoguće ih je vratiti bez stručne pomoći

Spoljašnji hemoroidi u trudnoći mnogo su neprijatniji od unutrašnjih, jer predstavljaju viši stepen bolesti. Četvrti stadijum je najopasniji i često je rešenje jedino operacija. Međutim, bez obzira na to što zahteva hirurški zahvat, trudnicama se ne preporučuje ovakva vrsta operacije pre porođaja, jer to može da bude opasno po bebu. Najbolje je obaviti operaciju nakon porođaja kako bi se izbegle moguće komplikacije, i kada ćete moći adekvatno da se oporavite i pripremite za ovakav poduhvat. Savetujemo vam da obezbedite svu neophodnu pomoć oko vaše bebe, kako biste bili sigurni da ona bezbrižno leži u svom krevecu dok se vi oporavljate.

Hemoroidi u trudnoći simptomi – kako se hemoroidi manifestuju kod trudnica?  

Kada su u pitanju šuljevi u trudnoći, oni ne moraju uvek da prave fizičke probleme. Neke trudne žene koje oboljevaju od ove boljke u početku ne osete nikakve simptome, već tek nakon nekog vremena kada se stanje izrazito pogorša.

Karakteristični simptomi za hemoroide u trudnoći su:

  • neprijatan osećaj kod rektuma
  • svrab
  • peckanje i osećaj žarenja
  • bol prilikom vršenja nužde, na dodir ili kada trudnica sedne
  • sluzavi iscedak
  • prisutvo krvi u stolici

Ono što najbolje ukazuje na pojavu hemoroida u trudnoći jeste krv koja se javlja u stolici. 

Krv u stolici obično sadrži sluzavu tečnost i najčešće je bledo crvene boje. Ovakvo krvarenje u trudnoći često nije bolno tako da ako sumnjate na hemoroide, može se desiti da ne primetite da je krv u vašoj stolici prisutna.

Još jedan pokazatelj da su u pitanju hemoroidi u trudnoći jeste opstipacija, odnosno poremećeno funkcionisanje creva, pri čemu se ona znatno ređe prazne nego u ostalim slučajevima. Naprezanje koje se u ovom slučaju javlja tokom vršenja nužde povećava pritisak na vene i stvara pojavu šuljeva.

Do sada se nije pokazalo da šuljevi u trudnoći imaju bilo kakve posledice na plod. Međutim, mogu imati negativne posledice na zdravlje trudnice.Komplikacije kao što su: pojačano krvarenje hemoroida u trudnoći tokom velike nužde, nepodnošljivi bolovi i neprijatnosti, i slično zahtevaju stručnu pomoć lekara koji će vam prepisati adekvatnu terapiju koja će vam biti od najveće pomoći.

Kako se sprečava nastanak hemoroida kod trudnica? 

U našem narodu je popularna izreka “bolje sprečiti nego lečiti” što je svakako najbolja opcija kada su u pitanju šuljevi u trudnoći. Kako biste sprečili nastanak ove bolesti, savetuje se pravilna ishrana jer ćete tako najlakše izbeći zatvor, odnosno opstipaciju creva.

Kako biste praktikovali pravilnu ishranu, jedite hranu bogatu vlaknima kao što su voće, povrće, mahunarke i celo zrnevlje. Takođe se preporučuje da pijete dosta vode, te obratite pažnju na povećan unos tečnosti.

Pored toga, preporučuje se lagana fizička aktivnost poput šetnje kako bi se ubrzao krvotok i smanjio krvni pritisak. Izbegavanje alkohola i masne, ljute i začinjene hrane su od ključnog značaja za sprečavanje nastanka hemoroida.Ukoliko ipak obolite od opstipacije, najvažnije je da izbegavate naprezanje prilikom obavljanja nužde. Na taj način ćete manje štetiti analnom mišiću i doprineti sprečavanju nastanka hemoroida.

Hemoroidi u trudnoći lečenje – kako ih sanirati na najbolji način? 

Trudnica u crvenoj haljini drži lišće u ruci

Pre svega morate znati da će vam za lečenje hemoroida u trudnoći trebati mnogo truda, upornosti i posvećenosti u tom procesu. Kako su trudnice dosta osetljivije tokom trudnoće, posebno je dodatno voditi računa o tome kako se rešiti hemoroida u trudnoći, a pritom izbeći neželjne komplikacije.

Kada su u pitanju hemoroidi u trudnoći, iskustva pokazuju da je najbolje započeti njihovo lečenje nakon rođenja bebe. Ukoliko nije došlo do spontanog povlačenja hemoroida nakon porođaja, postoje stvari koje možete raditi i sami kao deo kućne nege, a to su:

  • promena načina ishrane
  • redovna higijena
  • tople kupke
  • hladni oblozi
  • fizička aktivnost
  • kreme i lekovi

Dakle, prva i osnovna stvar jeste promena načina ishrane koja će uticati na redovnije i mekše stolice i prestanak opstipacije. Takođe, pravilnu ishranu obavezno mora pratiti povećan unos tečnosti.

Hladni oblozi i tople kupke radi olakšavanja tegoba

Zatim se preporučuju redovna higijena, hladni oblozi i tople kupke. Održavajte regiju anusa čistom i suvom. Koristite toplu, ali ne previše vrelu vodu i izbegavajte agresivne sapune.

Na ovaj način smanjuju se svrab i iritiacija. Soda bikarbona takođe ublažava svrab, a kada niste u mogućnosti da se operete, koristitite vlažne maramice. 

Tople kupke smanjuju bol i neprijatnost koju uzrokuje prisustvo hemoroida. Napunite kadu sa nekoliko centimetara tople vode temperature 40-50°C. Sedite u kadu i provedite u njoj 10-ak minuta. Ovaj postupak možete ponoviti nekoliko puta dnevno.

Hladni oblozi služe za smanjene otoka, bola i veličine samih hemoroida. Umotajte eled u peškir i prislonite ga na anus. Oblog držite 10, maksimalno 15 minuta. Obloge možete koristiti nekoliko puta dnevno.

Fizička aktivnost je značajan za lečenje hemoroida

Vežbe su takođe vrlo efikasne za saniranje hemoroida. Kegelove vežbe su se pokazale kao vrlo efikasne, jer jačaju mišiće dna karlice i poboljšavaju cirkulaciju rektalnog i vaginalnog dela. Kegelove vežbe za hemoroide sastoje se od stezanja i opuštanja analnog mišića.

Osim njih, počnite da se bavite drugim vidovima fizičke aktivnosti, koje ćete odabrati u konsultaciji sa vašim lekarom. To mogu biti šetnja, trčanje, plivanje ili joga.

Hemoroidi u trudnoći lek – koji su najefikasniji preparati protiv hemoroida?

Mast za hemoroide u trudnoći, čepiči i razna druga apotekarska sredstva takođe su se pokazala kao vrlo efikasna. Međutim, nije preporučljivo koristiti ih na svoju ruku. Ukoliko ste razmišljali da koristite faktu mast u trudnoći ili bilo koji drugi lek, obavezno prethodno razgovarajte sa svojim lekarom.Iako svi navedeni koraci kućne nege mogu značajno ublažiti simptome, najbolja opcija za lečenje hemoroida je svakako odlazak kod lekara koji će, shodno vašem stanju, prepisati najbolju terapiju kako bi ste izlečili hemoroide u trudnoći na najefikasniji način.

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.