Isplata porodiljskog – porodiljsko bolovanje, otvaranje porodiljskog i obračun isplate
Isplata porodiljskog odsustva i njegovo otvaranje često unose stres u najlepši period života svih roditelja. Pored brige o novom članu porodice i prilagođavanja novom načinu života, dodatna briga su svi finansijski troškovi koji vas čekaju kao i pitanja u vezi odsustva sa posla kako biste se pripremili za porođaj i oporavili od njega.
Buduće mame veoma često imaju nedoumice u vezi odsustva za porodilje sa obzirom na to da se zakon stalno menja. Posebnu brigu imaju one mame koje su prijavljene na određeno vreme ili su prijavljene na privremenim ili povremenim poslovima. Pitaju se da li uopšte imaju pravo na naknadu i ako imaju koji će iznos dobiti.
U nastavku teksta pročitajte sve o isplati naknade za porodiljsko odsustvo, uslovima koji su neophodni da biste ga dobili, kao i o zakonu koji trenutno važi i rešite se svih nedoumica koje ste do sada imali.
Porodiljsko odsustvo – otvaranje porodiljskog i odsustvo radi nege deteta
Porodiljsko odsustvo je posebna vrsta odsustva na koje porodilja ima pravo neposredno pre porođaja da bi se porodila i oporavila za povratak na posao. Iako se u praksi podrazumevaju zajedno, ovaj period obuhvata porodiljsko i odsustvo sa rada radi nege deteta ili radi posebne nege deteta.
Otvaranje porodiljskog odsustva – kada i gde se otvara i koliko traje porodiljsko bolovanje?
Porodiljsko odsustvo se otvara neposredno pre datuma koji je određen kao termin porođaja. Otvara se najranije 45, a najkasnije 28 dana pre predviđenog termina. Odsustvo traje 3 meseca, a nakon njega se uzima bolovanje za negu deteta koje traje 9 meseci. To znači da porodilja ukupno ima pravo na godinu dana odsustva sa posla, što važi za prvo i drugo dete.
Zahtev za porodiljsko bolovanje podnosi se Sekretarijatu za socijalnu zaštitu dostavljanjem svih neophodnih podataka i dokumenata. Buduća majka zahtev podnosi u službama gradskih ili opštinskih uprava a ukoliko nije u mogućnosti sama da podnese zahtev, to može uraditi i druga osoba umesto nje – roditelj, supružnik, rođak ili neko drugi.
Šta je odsustvo radi nege deteta?
Bolovanje radi nege deteta se ostvaruje zajedno sa porodiljskim bolovanjem, odnosno na osnovu njega, i počinje nakon njegovog isteka, tj. 3 meseca od otvaranja. Najduže se može koristiti 9 meseci.
Bolovanje majka može preneti na oca, ukoliko su oboje u radnom odnosu. Ako ne dolazi do prenosa sa majke na oca, ne postoji procedura otvaranja bolovanja radi nege deteta, nego se ono automatski nadovezuje na porodiljsko. Ako brigu o detetu preuzima otac, postoji određena procedura.
Koliko traje porodiljsko bolovanje za treće i četvrto dete?
Porodiljsko bolovanje za treće, četvrto i svako sledeće dete, zajedno sa bolovanjem radi nege deteta ukupno traje dve godine. Ovo pravo imaju samo one mame koje su u radnom odnosu, dok one koje imaju druge ugovore ili su angažovane po drugom osnovu nemaju pravo na odsustvo od dve godine.
Takođe, kada je u pitanju odsustvo radi posebne nege deteta, dužina njegovog trajanja i prava roditelja na njegovo korišćenje malo su drugačija.
Naime, kada je detetu potrebna posebna nega zbog teškog stepena psihofizičke ometenosti, zakon nalaže da, kada isteknu porodiljsko i odsustvo sa rada radi posebne nege deteta, roditelj ili staratelj deteta mlađeg od 5 godina ima pravo na odsustvo sa rada ili rad sa polovinom punog radnog vremena sve dok dete ne napuni 5 godina.
Porodiljsko bolovanje isplata – ko sve ima pravo na porodiljsko odsustvo?
Regulacija odsustva za porodilje ostvarena je Zakonom o radu i Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom. Izmenom ovih zakona, pravo na porodiljsko odsustvo, odsustvo sa rada radi nege deteta i odsustvo sa rada radi posebne nege deteta sada pored žena koje su u radnom odnosu na određeno ili neodređeno, imaju i one žene koje su radno angažovane na privremenim i povremenim poslovima i ostalim ugovorima van radnog odnosa.
Pravo na nadoknadu zarade imaju i žene koje su ušle u radni odnos posle rođenja deteta iako nisu bile zaposlene u trenutku njegovog rođenja. Uslov za to je da su u poslednjih 18 meseci pre ostvarivale prihod u vidu zarade na koji su plaćani doprinosi za socijalno osiguranje.
Ukoliko je dete usvojeno, pravo na naknadu ima jedan od usvojitelja deteta odnosno njegov staratelj.
Takođe, pravo na porodiljsko imaju i nezaposlene žene koje su u periodu od 18 meseci pre porođaja imale određene prihode i one majke koje su u istom periodu bile poljoprivredni osiguranici.
Da li samo mame imaju pravo na porodiljsko odustvo?
Sa obzirom na to da se porodiljsko odsustvo otvara radi pripreme majke za porođaj i njen oporavak nakon istog, majke su prvenstveni korisnici ovog prava.
Međutim, postoje posebni slučajevi u kojima otac može koristiti porodiljsko bolovanje. Ukoliko majka napusti dete, izdržava zatvorsku kaznu, ima opravdane razloge zašto je sprečena da brine o bebi ili je reč o smrtnom slučaju, onda otac ima pravo na porodiljsko.
Na odsustvo radi brige o detetu ili posebne brige o detetu ima prava jedan od roditelja, pa samim tim posle isteka 3 meseca od rođenja deteta, otac može preuzeti brigu o njemu.
Isplata porodiljskog odsustva – mame preduzetnice, kako se računa i koje su izmene uvedene novim zakonom
Prisutna je zabuna oko računanja naknade za porodiljsko odsustvo i odsustvo radi brige o detetu, sa obzirom na to da su česte izmene zakona po ovom pitanju. Poslednja izmena zakona, buduće mame je stavila u bolji položaj u odnosu na dosadašnje stanje po pitanju porodiljskog bolovanja.
Kako se računa isplata porodiljskog odsustva?
Prisutna je zabuna oko računanja naknade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva radi brige o detetu, sa obzirom na to da su česte izmene zakona po ovom pitanju. Poslednja izmena zakona buduće mame stavila je u bolji položaj u odnosu na dosadašnje stanje.
Za vreme porodiljskog odsustva žena ima pravo na određenu novčanu nadoknadu. Visina naknade se obračunava na osnovu mesečne osnovice koja se dobija tako što se zbir svih uplata za poslednjih 18 meseci podeli brojem 18, bez obzira da li je bilo uplata za svih 18 meseci.
Tako će žene koje su bile zaposlene svih prethodnih 18 meseci primati naknadu u visini njihove plate, a one koje su kraće zaposlene će primati nižu naknadu. Dakle, osim na osnovu visine vaše plate, visina naknade obračunava se i na osnovu broja meseci za koje ste imali uplate.
Često se postavlja i pitanje ko isplaćuje porodiljsko bolovanje. Dobro je znati da se isplata porodiljskog vrši direktno na tekući račun a ne preko poslodavca i vrši je ministarstvo nadležno za socijalna pitanja iz sredstva budžeta Republike Srbije. Novčana naknada tokom ovog perioda vodi se kao socijalna pomoć i isplaćuje za svaki mesec.
Isplata porodiljskog odsustva – koje su izmene uvedene novim zakonom?
Izmenom zakona koji je na snagu stupio 1. januara 2022. godine, mesečna osnovica naknade za porodiljsko ne sme biti veća od 5 prosečnih mesečnih zarada. Pre izmene zakona nije smela da bude veća od 3 prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, pa su ovom izmenom porodilje sa visokim primanjima dobile veća prava i naknadu.
Izmenom zakona obuhvaćen je i minimalni iznos naknade. Utvrđeno je da naknada ne sme biti manja od minimalne zarade u Republici Srbiji na dan ostvarivanja prava na porodiljsko odsustva.
Pravo na porodiljsko ostvaruje porodilja koja ima minimum jednu evidentiranu osnovicu na koju su plaćeni doprinosi na zaradu, dok je do sada uslov bio najmanje šest osnovica sa uplaćenim doprinosima.
Ove izmene odnose se samo na porodiljsko odsustvo koje traje dok dete ne napuni 3 meseca, a za odsustvo radi nege deteta ne važi. Naknada za odsustvo radi nege deteta može biti manja od minimalne plate.
Isplata porodiljskog – da li imaju preduzetnice porodiljsko odsustvo?
Kada je u pitanju otvaranje porodiljskog odsustva, prava žena preduzetnica se dosta razlikuju u odnosu na prava onih žena koje su zaposlene. Diskriminacija se ogleda u iznosu naknade, dužini odsustva i drugim stavkama.
Za vreme odsustva radi porođaja i odsustva sa rada radi nege deteta preduzetnice nemaju penzijsko, invalidsko i osiguranje u slučaju nezaposlenosti.
Iznos naknade se računa na drugi način u odnosu na iznos naknade za zaposlene žene. Naime, nako što se utvrdi osnovica, ona se deli sa 1,5. Dakle, zarada im je manja nego kod zaposlenih žena, jer se ovo smanjenje zaposlenim ženama ne računa.
Takođe, iako zaposlene žene imaju pravo na odsustvo od 2 godine za treće, četvrto i svako sledeće dete, preduzetnice ovo pravo nemaju. Njihovo odsustvo u ovom slučaju je isto kao i za prva dva deteta, ukupno godinu dana.
Dok zaposlene majke odsustvo sa rada radi nege deteta mogu preneti na oca deteta, preduzetnice ovo ne mogu učiniti.
Porodiljsko – koja su prava porodilja na godišnji odmor i zaštitu od otkaza?
Majke koje su na porodiljskom odsustvu imaju posebna prava kada je u pitanju uzimanje godišnjeg odmora i dobijanje otkaza. Dva su najčešća pitanja na ovu temu:
Da li majke na porodiljskom imaju pravo na godišnji odmor?
Iako po ugovoru svi zaposleni imaju pravo na godišnji odmor, majke ga ne mogu koristiti istovremeno sa porodiljskim bolovanjem, već ga mogu iskoristiti tek po isteku porodiljskog i bolovanja radi nege deteta. Ukoliko je godišnji odmor od prethodne godine, može se iskoristiti do 30.06.
Da li možete dobiti otkaz dok ste na porodiljskom odsustvu?
Ako strahujete da zbog trudnoće ne ostanete bez posla, ne morate više da brinete. Za vreme trajanja porodiljskog bolovanja vaš poslodavac po zakonu nema pravo da vas otpusti. Ukoliko vam ugovor na određeno ističe, on je u obavezi da vam ugovor produži do isteka bolovanja.
Zatvaranje porodiljskog bolovanja – kako se zatvara porodiljsko bolovanje?
Porodiljsko bolovanje se zatvara nakon 365 dana od njegovog otvaranja. Zatvaranje porodiljskog bolovanja obavlja vaš ginekolog, a svu dokumentaciju o tome da je završeno neophodno je odneti knjigovođi ili u administrativnu službu vašeg poslodavca.
Poslednji meseci u trudnoći posvećeni su finalnoj pripremi svih stvari i uslova neophodnih za dolazak bebe. Sada kada ste saznali sve o porodiljskom bolovanju, vreme je da se intenzivno posvetite opremanju vašeg doma za bebin dolazak.
Uštedite vreme i živce, i u našem KIDO shop-u na jednom mestu pronađite sve stvari koje će vam biti potrebne za vaše mališane. Nadamo se da smo vam ovim tekstom odgovorili na vaše nedoumice i barem malo olakšali period koji vas očekuje.