Šta je gestacijski dijabetes i kako da regulišete šećer u trudnoći
/
/
Šta je gestacijski dijabetes i kako da regulišete šećer u trudnoći
Prikaz novorođenčeta nakon porođaja

Šta je gestacijski dijabetes i kako da regulišete šećer u trudnoći

Gestacijski dijabetes (trudnički dijabetes) specifična je vrsta šećerne bolesti koja se razvija u toku trudnoće kod nekih žena. Otud ga ljudi često nazivaju i “trudnički šećer”. 

Za vreme trudnoće, ponekad se dešava hormonski disbalans, kao nemogućnost tela da odgovori na novonastale fiziološke promene. Usled ovog hormonskog disbalansa, pankreas ne uspeva da napravi insulin, koji je zaslućan za regulisanje  nivoa šećera u krvi, te dolazi do povišene količine glukoze u krvi.

S obzirom na to da je trudnički šećer posledica nepravilnog lučenja hormona posteljice, koji blokira lučenje insulina, porođajem, te izbacivanjem placente iz organizma, gestacijski dijabetes se prirodno otklanja. Normalne vrednosti šećera u krvi uglavnom se vrate 6 nedelja nakon porođaja.

Kako i zašto nastaje, koji su simptomi i kako ga otkriti saznajte u nastavku teksta.

Šta je gestacijski dijabetes i kada nastaje?

Kod trudnica se mogu uočiti dva oblika dijabetesa – hronični odnosno predgestacijski dijabetes, s kojim su već ušle u trudnoću, i gestacijski dijabetes koji se javlja kao posledica začeća.

Dakle, gestacijski dijabetes je stanje koje nastaje za vreme i usled trudnoće. Do njega dolazi usled hormonalnog disbalansa, konkretno placentarnog laktogena i progesterona, hormona koje luči posteljica.

Ovi hormoni blokiraju lučenje insulina, hormona koji reguliše šećer u krvi. Tako u toku trudnoće dolazi do gestacijskog dijabetesa, tj. povećanog nivoa šećera u krvi.

Pojava gestacijskog dijabetesa u najvećem broju slučajeva dešava se u periodu od 24-28 nedelje trudnoće. Međutim, do gestacijskog dijabetesa može doći nezavisno od nedelje trudnoće, pa tako postoje zabeleženi slučajevi kod kojih se trudnički dijabetes javio i ranije.

Dobro je znati da je veliki broj trudnica koje su imale gestacijski dijabetes bez problema izneo trudnoću, te da nema razloga za strah. Ono što je bitno jeste pravovremeno otkrivanje ove bolesti.

Zato je potrebno redovno kontrolisati nivo šećera u krvi tokom trudnoće, ali i pripaziti na ishranu, pogotovo ukoliko se ustanovi postojanje gestacijskog dijabetesa. Zahvaljujući pravilnoj ishrani i redovnim kontrolama, većina trudnica nije morala da koristi lekove i insulin.

Trudnički dijabetes simptomi – šta ukazuje na visok šećer u trudnoći?

Veliki broj slučajeva gestacijskog dijabetesa ostane nedijagnostifikovan, upravo iz razloga što najčešče trudnice uopšte ne osećaju bilo kakve promene i simptome.

Ovo može biti vrlo opasno, jer se neregulisanje šećerne bolesti tokom trudnoće može loše odraziti na opšte zdravlje majke i plod. Takođe, povećava se rizik za neke teške komplikacije poput preeklampsije (visok krvni pritisak tokom trudnoće). Zbog toga su kod trudnica redovne kontrole krvi i urina na mesečnom nivou vrlo značajne.

Najčešće se upravo tako i posumnja na postojanje gestacijskog dijabetesa – kada se na redovnoj analizi krvi i urina uoči visok nivo šećera u krvi.

Neke žene, ipak, osećaju određene simptome trudničkog dijabetesa, od kojih su najzabeleženije, povećana glad i žeđ, pojačano mokrenje, svrab kože, vaginalne infekcije, zamućen vid i malaksalost.

Takođe, kao što smo već spomenuli, nakon porođaja dolazi do regulisanja hormona, te do vraćanja nivoa šećera u krvi u normalu, što znači da žene koje su imale dijabetes tokom trudnoće uglavnom neće imati problema sa šećerom nakon porođaja.

Trudna žena drži ruke na svom stomaku

Rizične grupe za gestacijski dijabetes – koje trudnice mogu razviti povišen šećer u trudnoći?

Gotovo sve trudnice mogu dobiti visok šećer tokom trudnoće, ali neke kategorije su posebno ugrožene i treba da obrate pažnju. Žene koje nose povećan rizik za razvoj ove bolesti su:

  • Gojazne žene sa indeksom telesne mase većim od 30 (BMI);
  • Trudnice koje su za vreme trudnoće dobile na kilaži naglo i značajno;
  • Trudnice sa prethodnom porodičnom istorijom dijabetesa;
  • Trudnice starije od 25 godina;
  • Porodilje koje su u prethodnoj trudnoći imale novorođenče teže od 4000 grama ili mrtvorođeno dete;
  • Trudnice koje su razvile dijabetes u prethodnim trudnoćama;
  • Žene kojima se u uzorcima urina na pregledima tokom trudnoće pojavi šećer u mokraći više od dva puta.

Takođe, kako su sindrom policističnih jajnika, povišen insulin i visok nivo glukoze u krvi generalno usko povezani, postojanje ovih stanja mogu ukazivati na potencijalno suočavanje sa gestacijskim dijabetesom. Zato, ukoliko imate sindrom policističnih jajnika ili insulinsku rezistenciju, to je još jedan razlog da proverite insulin i nivo glukoze u krvi.

Test na šećer u trudnoći – OGTT test za kontrolu šećera u krvi

Postoje dva načina na koji možete dijagnostifikovati povišene vrednosti šećera u krvi. Prvi je skrining test i test opterećenja glukozom – OGGT (Oral Glucose Tolerance Test).

Test opterećenja glukozom rade sve trudnice tokom rutinske provere šećera u krvi. On može biti donekle zahtevan i mučan, s obzirom na to da podrazumeva unošenja rastvora čiste glukoze na prazan stomak. Ovo može izazvati mučninu, pa čak i povraćanje u kom slučaju se test odlaže za neki naredni put. 

Kako izgleda test na glukozu u trudnoći?

Test na glukozu u trudnoći je vrlo bitan test i treba mu pristupiti odgovorno. Savetuje se da nekoliko dana pre samog testa trudnice prate svoj uobičajen način ishrane. Dalje, s obzirom na to da fizička aktivnost može uticati na rezultate ovog testa, predlaže se izbegavanje zahtevnih fizičkih aktivnosti. 

8-12 sati pre davanja uzorka krvi za test opterećenja na glukozu u trudnoći ne smete konzumirati nikakvu hranu. Ovo podrazumeva i neunošenje bilo kakve tečnosti osim obične vode i to u malim količinama! 

Takođe, cigarete mogu uticati na očitavanje rezultata, tako da se i one ne smeju konzumirati 8-12h pre samog davanja krvi. 

Nakon toga, laborant će vam uručiti posudu čiste glukoze rastvorene u vodi, koju ćete morati da ispijete. Posle ovoga, još dva sata ne smete ništa da konzumirate. Dozvoljena je samo mala količina vode, nakon čega dajete još jedan uzorak krvi. Nakon toga se savetuje odmor, te možete nešto pojesti.

Šećer u trudnoći normalne vrednosti – koji je normalan šećer u trudnoći?

Koliko je normalan šećer u trudnoći, najbolje će vam reći vaš odabrani lekar. No, ukoliko ste tek dobile rezultate testova, te ste nestrpljive da saznate da li vas je zaobišao šećer u trudnoći normalne vrednosti su sledeće:

Pre ispijanja glukoze – niže od 5.3 mmol/L

Nakon 1 sata – niže od 10 mmol/L

Nakon 2 sata – niže od 8.6 mmol/L

Nakon 3 sata – niže od 7.8 mmol/L

Tri pakovanja bočica tableta

Gestacijski dijabetes ishrana – jelovnik uz koji ćete regulisati povišen šećer u trudnoći 

Dobre vesti su da čak i ukoliko vam je dijagnostifikovan gestacijski dijabetes, u najvećem broju slučajeva sa jednostavnim promenama u ishrani i fizičkom aktivnošću, te kvalitetnim snom, možete značajno uticati na tok bolesti! Ne zaboravite da je i vašoj bebi potreban kvalitetan san, te joj obezbedite najudobniji krevetac i mekanu posteljinu, za pravilan rast i razvoj tokom noći! 

Najveći broj trudnica osim ovih izmena, ne mora da poseže za terapijom medikamentima i insulinom. Zato vam preporučujemo da detaljno pročitate sledeće savete i pažljivo ih se pridržavate, kako biste se efikasno izborile sa gestacijskim dijabetesom. 

Smernice u ishrani kojih se treba pridržavati obuhvataju sledeće:

  • Izbegavajte hranu punu šećera – ovo se naravno odnosi na sve rafinisane šećere koje možemo naći u industrijskim šećerima, sokovima i hrani. Takođe, u nekim slučajevima savetuje se i smanjenje prirodnih šećera. Ne morate ih potpuno izbaciti, ali bi bilo poželjno da ih svedete na minimum. Obratite pažnju na proizvode koji na sebi imaju oznake “prirodno”, “bez šećera” i “dijetalno”. Ove reči se najčešće koriste u marketinške svrhe, ali često ne rezoniraju sa pravom istinom, zato bi bilo najbolje da pročitate sastav na poleđini porizvoda.
  • Jedite redovno! Tri obroka dnevno i dve užine su optimalne, nemojte dozvoliti da osetite jaku glad, jer vam tada pada šećer, što nije dobro za osobe koje imaju problema sa njim, posebno tokom trudnoće. Takođe, tada je povećan rizik da posegnete za velikim količinama hrane koje mogu podići glikemijski indeks!
  • Da biste izbegli napade gladi, trudite se da jedete hranu sa niskim glikemičnim indeksom, i puno vlakana te složene ugljene hidrate, kao što su integralna testenina, integralni pirinač, celovite žitarice i mahunarke. One će polako oslobađati šećer u organizmu i dati optimalne rezultate.
  • Izbegavajte svu prženu i masnu hranu kao što su čipsevi, pohovana hrana, pomfrit i pečenje. Opredelite se za barenu hranu i hranu pečenu sa malo ulja. 
  • Jedite hranu sa dosta proteina kako biste zadržali sitost – riba je odličan izbor, jer ona pored proteina sadrži i zdrave masti.

Primer jelovnika za gestacijski dijabetes – koje namirnice se preporučuju?

Uz male promene u vašim navikama možete potpuno regulisati nivo šećera u krvi! Tokom trudnoće, kalorijski dnevni iznos treba da se poveća za svega 70 kalorija, što je npr. 50 grama hleba!

U nastavku teksta vam dajemo predlog kako se hraniti kada vam dijagnostifikuju gestacijski dijabetes – jelovnik uz koji ćete se osećati zadovoljno i sito, te se nećete ni osećati kao da vam je nešto zabranjeno! 

Jelovnik za gestacijski dijabetes, dakle, trebalo bi da sadrži hranu bogatu mikro i makro nutrijentima, koja će vam usput zadržati sitost. Pogotovo u slučajevima dijabetesa, jako je bitno da nikada ne osetite jaku glad, te se treba pridržavati redovnih i manjih obroka. 

Ukoliko preskočite obrok, i osetite naprasnu glad, vaš organizam tražiće hranu koja će mu dati instant energiju, a takva hrana je bogata šećerom. Razlog ovome je to, što se prosti šećeri najbrže razlažu u organizmu, i zbog toga vrlo često imamo veću potrebu za njima kada iscrpimo telo. 

Upravo zbog toga se predlaže, da vaš jelovnik za gestacijski dijabetes bude bogat složenim ugljenim hidratima, s obzirom na to da oni daju potpuno suprotan efekat sporog razlaganja u organizmu, te kao takvi sprečavaju nagle skokove šećera u krvi. 

Predlažemo da se za doručak opredelite za jaja, koje će vam dati dovoljnu količinu proteina, te zbog kojeg ćete dugo osetiti sitost, i parče integralnog hleba kao izvor složenih ugljenih hidrata. Salata od sezonskog povrća, bogata je potrebnim mikro nutrijentima, odnosno vitaminima i mineralima, ali vodite računa da je ne začinjavate uljem!

Probajte da ovaj sistem unosa proteina, složenih ugljenih hidrata i vitamina i minerala primenite na sve ostale obroke. Pa tako, za užinu uzmite jednu voćku i krišku sira sa hlebom. Vodite računa o kontroli porcija, i napravite kvalitetan jelovnik za getacijski dijabetes, kojim ćete uspešno kontrolisati tok bolesti i izboriti se sa gestacijskim dijabetesom.

Ukoliko se pridržavate naših saveta i uvedete izmene u vaše dnevne rutine, možete prevazići izazove gestacijskog dijabetesa i bezbrižno nastaviti svoj život, uživajući u blagodetima roditeljstva!

To podrazumeva i spokojno biranje potrebne opreme za dolazeću bebu, ali i proizvoda za buduće mame, u čemu vam brend KIDO može pomoći! Svakako, nemojte zaboraviti da je prevencija bitna gotovo isto koliko i samo lečenje, te apelujemo da obavezno idete na redovne kontrole, pratite svoje zdravstveno stanje, i slušate odabranog lekara! Srećno!

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.