Kupanje bebe – Kako kupati bebu korak po korak
/
/
Kupanje bebe – Kako kupati bebu korak po korak
beba umotana u peškir

Kupanje bebe – Kako kupati bebu korak po korak

Kupanje bebe je samo jedna u nizu nedoumica koje novorođenče donosi sa sobom u dom. Majke bi želele da im beba bude čista i mirisna u svakom trenutku, ali nisu sigurne koliko je to dobro za osetljivu dečiju kožu. 

U moru saveta koje ste sigurno dobili od osoba iz svog najbližeg okruženja, najbolje je da se obratite svom doktoru ili savetniku za trudnice koji će vam pojasniti kako kupanje beba treba da izgleda, i uopšte, koliko često treba kupati bebu a da joj to ne našteti ni na koji način. 

Dok se ne konsultujete sa babicama, doktorima i drugim stručnim licima, mi vam donosimo nekoliko saveta pomoću kojih će kupanje biti lakše, lepše i prijatnije i za mamu i za dete. 

Koliko često kupati bebu?

Prvo u nizu pitanja je uvek – Koliko često kupati bebu? Odgovor na ovo pitanje je uslovljen negom koju detetu pružate na svakodnevnom nivou. Određene studije su pokazale da je kupanje beba na svaka tri do četiri dana idealna mera, jer se dete uz adekvatnu negu i redovno presvlačenje ne uprlja u toj meri da mu je potrebno svakodnevno kupanje. 

Kupanje dva puta nedeljno je sasvim dovoljno, uz uslov da prilikom svakog kupanja temeljno očistite deo koji pokrivaju pelene, kao i sve one delove tela koji se pojačano znoje. Takođe, savet je da bebu samo do pola operte i prebrišete nakon svakog menjanja pelena i vršenja nužde, kako bi u nove pelene ušla potpuno čista. 

Za to vam je potrebno malo tople vode, bebi sapun i svega nekoliko minuta, jer nije reč o detaljnom čišćenju bebinog tela. Na ovaj način će dete biti čisto i uredno dovoljno dugo da će kupanje na svaka 3 ili 4 dana biti odlična mera. 

Zašto je kupanje bebe svaki dan loša ideja?

Iako mnogi roditelji veruju da je kupanje bebe svaki dan neophodno, ovakva praksa može da naškodi detetu. Ono će svakako biti čisto i mirišljavo, ali će svakodnevno izlaganje vodi, kupkama i drugim sredstvima dovesti do oštećenja kože koja je suviše nežna da bi trpela svakodnevno tretiranje koje kupanje podrazumeva. Koža bebe je nekoliko puta tanja u odnosu na kožu odraslog čoveka, pa ju je vrlo lako nadražiti. 

Svakodnevna kupanja bebe se ne preporučuju čak ni onda kada dete počne da puzi, iako se tada dete brže isprlja. Naime, današnja deca školskog uzrasta imaju probleme sa kožom više nego što su mlade generacije ikad imale, a osipi, bubuljice i ekcemi se vrlo često pripisuju upravo preteranom nadraživanju kože tokom najranijeg perioda života. 

Kako kupati bebu i šta je sve biti potrebno za kupanje bebe 

Kada smo ustanovili koliko često treba kupati bebu, trebalo bi da se pozabavimo i samim procesom kupanja bebe koji se često čini komplikovanijim nego što zaista jeste. Postupak kupanja se razlikuje u odnosu na starost bebe. Higijena novorođene bebe zahteva nešto pažljiviji pristup, jer bebin pupak ne sme da se kvasi sve dok spontano ne otpadne, što se najčešće dešava već tokom prvog meseca po rođenju. Tokom ovog perioda, beba se kupa pažljivim polivanjem vode iz bokala, tako da voda ne dođe u dodir sa pupkom koji mora biti previjen gazom. 

Tek kada čvorić otpadne, a pupčana rana se sasuši, kupanje mališana može postati temeljnije i nešto opuštenije. Za početak, pripremite neophodne stvari za umivanje bebe, i postavite ih tako da vam budu na dohvat ruke tokom kupanja. Ovo uključuje kadicu za kupanje, bebi šampon, toplu vodu, dečiji puder i peškir. 

Kupanje bebe u kadici 

Kupanje bebe u kadici olakšava celokupan proces, jer su kadice praktične i specijalizovane za ovu namenu. Kadicu smestite na čvrstu, ravnu i sigurnu površinu, odakle dete neće moći da dohvati opasne predmete, niti će postojati opasnost da mu nešto padne na glavu. Kadica za kupanje sa postoljem je vrlo praktičan komad bebi opreme koje će omogućiti dodatnu stabilnost prilikom kupanja. 

Kada bebu postavite u kadicu, odnosno u vodu, ne odvajajte se od deteta ni na trenutak, jer nikada ne možete da znate kako će reagovati na vodu u datom trenutku, i koje će pokrete u skladu sa tim napraviti. 

Čvrsto držite bebu za vreme kupanja, pazeći na položaj leđa i glave, a zatim joj operite lice bez korišćenja sapuna. Ušima, naborima na vratu, i delovima između prstića posvetite nešto više pažnje, a odličan pomoćnik će vam biti platneni sunđer za kupanje beba kojim ćete lako očistiti leđa, stomak i nogice. 

Bebinu kosu ćete najlakše oprati ukoliko joj cedite sunđer na glavu, pazeći da sapunica ne dospe do očiju i ne izazove iritaciju. Sapunicu možete isprati na isti način, držeći bebu jednom rukom, dok vam je u drugoj sunđer. Kada isprete svu sapunicu, bebu možete položiti na prethodno pripremljen peškir i osušiti je, utrljavajući malo bebi pudera u njenu kožu. Budite pažljivi prilikom korišćenja pudera, jer prevelika količina može da zasmeta bebinim plućima.

Temperatura vode za kupanje bebe 

Idealna temperatura vode za kupanje bebe leti, kao i tokom zime iznosi oko 37 stepeni, dok je poželjna temperatura sobe za vreme kupanja oko 27 stepeni. U kadicu pre sipanja vode možete položiti peškirić, kako beba ne bi klizila tokom kupanja ili kupiti takvu kadicu koja ima neklizajuće dno. Kupanje bebe u kadici zahteva nivo vode do najviše 10 centimetara, što je dovoljno bezbedno za bebu i praktično za majku koja kupa dete. 

Kupanje bebe sa kupkom i bebi šamponima

Mališani imaju različite stepene tolerancije na sredstva za kupanje – kupke, šampone i sapune. Neki od njih mogu da prijaju koži, dok drugi vrlo lako izazivaju iritaciju. Ipak, kupanje samo vodom često neće biti dovoljno. Zbog toga se preporučuje kupanje bebe sa kupkom koja je neutralna, i namenjena upravo najmlađem uzrastu.

Preporučljivo je koristiti ulja, losione ili kupke čija je pH vrednost u opsegu od 5 do 5,5, dok šampone treba nanositi isključivo na bebinu kosicu. Bebi sapune u kombinaciji sa vodom možete koristiti za pranje regije ispod pelena, koje bi trebalo upražnjavati svakodnevno, odnosno nakon svakog skidanja pelena. 

Ne savetuje se sipanje higijenskih sredstava direktno u vodu u kojoj se beba kupa, budući da tokom pokreta može da završi u oku, ustima ili drugim mestima koje sapunica može da iziritira. Kako bi se izbegla neprijatna situacija, najbolje je koristiti higijenska sredstva, šampone ili sapune u malim količinama u kombinaciji sa vodom, najbolje po uputstvu sa pakovanja. 

Nega bebine kože nakon kupanja 

Nakon kupanja bebe, poželjno je da uvrstite i ritual nege, koja je važna za čuvanje i hidrataciju nežne bebine kože. Nakon kupanja, obično sledi povijanje bebe, odnosno stavljanje pelena, a kao što je većini roditelja već poznato – pelenska regija je naročito osetljiva, zbog čega savetujemo da je tretirate adekvatnom kremom.

Posebne kreme za pelensku regiju postaraće se za to da se ovaj deo bebine kože ne iziritira i preventiraće pojavu takozvanog pelenskog osipa. Prilikom biranja pelena, iskustva mnogih roditelja daju prednost pamučnim, višekratnim pelenama umesto jednokratnih, budući da one provereno stvaraju manju iritaciju kod beba – ukoliko se adekvatno održavaju i redovno menjaju.

Razlog zbog koga su višestruke pelene naročito preporučljive za dodir bebine kože, jeste činjenica da su izrađene od 100% najfinijeg pamuka, koji je hipoalergijski materijal. To znači da do sada nije zabeleženo postojanje alergijske reakcije na ovaj materijal ni kod odraslih, a ni kod beba. 

Osim toga, pamuk je izuzetno povoljan, mek i izdržljiv materijal koji se lako održava i iskuvava na najvišim temperaturama, što omogućava lako održavanje i dugotrajnost. Upravo se zbog ove superiornosti pamuka nad drugim materijalima, savetuje da i izbor odeće bude onaj sa najvišim procentom pamuka. 

Pamuk omogućava bebinoj koži da diše, a pritom je vrlo udoban materijal, pa nema sumnje da će se u njemu vaša beba osećati komforno i prijatno tokom celog dana. 

Ukoliko primenite navedene savete, sigurni smo da će kupanje sa bebom postati aktivnost koju ćete obožavati i vi, a i vaše dete. Kada beba napuni nekoliko meseci, sasvim je u redu da u kadu ubacite i neku gumenu igračkicu koja će čitav proces učiniti zabavnijim i lepšim. 

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.