Dečiji dodatak – isplata, uslovi i ko ima pravo na dečiji dodatak?
/
/
Dečiji dodatak – isplata, uslovi i ko ima pravo na dečiji dodatak?

Dečiji dodatak – isplata, uslovi i ko ima pravo na dečiji dodatak?

Dečiji dodatak je jedan od vidova finansijske podrške države porodicama sa decom. Dečiji dodatak uređuje se Zakonom o finansijskoj podrškci porodici sa decom, i jedan je od osnovnih sredstava države za pomoć socijalno ugroženim porodicama, odmah uz roditeljski dodatak i druge vidove finansijske pomoći.

Ovaj, kao i drugi vidovi finansijske podrške porodici sa decom, dodeljuje se kako bi se poboljšali materijalni uslovi za odrastanje dece, poboljšala finansijska stabilnost porodica sa decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetotom, ali i kako bi se roditelji podstakli i podržali da ostvare željeni broj dece.  

U nastavku teksta, za vas istražujemo sve o dečijem dodatku i odgovaramo na najčešće postavljena pitanja kao što su – ko ima pravo na dečiji dodatak, koliko iznosi dečiji dodatak, koji su uslovi za podizanje dečijeg dodatka i druga važna pitanja. 

Dečiji dodatak uslovi – ko ima pravo na dečiji dodatak?

Za dečiji dodatak uslovi su vrlo detaljno opisani u Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom. Kada je reč o tome ko ima pravo na dečiji dodatak, podnosilac zahteva za dečiji dodatak treba da ispunjava određeni set uslova i kriterijuma kako bi mogao da ga koristi. 

Dečiji dodatak – uslovi za podnosioca zahteva prava na korišćenje dečijeg dodatka

  • Zahtev za primanje dečijeg dodatka mogu primati državljani Srbije ili strani državljani sa statusom stalno nastanjenog stranca, a koji neposredno brinu o detetu.
  • Pravo za dečiji dodatak ima roditelj – podnosilac zahteva koji ne poseduje dodatne nepokrenosti izuzev one u kojoj živi sa porodicom, u zemlji kao i u inostranstvu.
  • Pravo na dodatak imaju oba roditelja – majka, kao i otac. 
  • Da biste podneli zahtev za dečiji dodatak, ukupni mesečni prihod po članu porodice ostvaren u prethodna tri meseca ne sme da prelazi utvrđeni cenzus za tu godinu. 
  • Ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice tokom prethodne godine ne sme prelaziti iznos od 3% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta ili ostvaren od zemljišta do 500 metara kvadratnih na kome je podignuta stambena zgrada.
  • Podnosilac zahteva ne sme živeti u nekretnini većoj od jedne sobe po članu porodice uvećan za još jednu sobu. To znači da tročlana porodica može živeti najviše u četvorosobnom stanu ili kući kako bi ispunjavala uslove za dečiji dodatak. Izuzetak od ovog pravila su porodice koje zarađuju od poljoprivrede. U ovom slučaju, porodica pored stambenog prostora većeg od broja članova porodice uvećan za jednu prostoriju, može imati i ekonomske zgrade i zemljište do dva hektara po članu porodice. 
  • Pravo na dečji dodatak imaju roditelji do četvoro dece, odnosno moguće je da novčanu podršku prima najviše četiri deteta u okviru jedne porodice. Izuzetak je majka koja nakon trećeg porođaja rodi blizance ili više dece – u tom slučaju pravo na dodatak ima svako dete rođeno četvrtim porođajem. 

Pročitajte naš tekst o tome kako pripremiti dete na dolazak bate ili seke ovde

Dečiji dodatak – uslovi koje moraju ispunjavati deca 

  • U slučaju da neko od prvo četvoro dece ne ispunjava uslove za ostvarivanje prava na dečji dodatak, moguće je da se ovo pravo proširi na peto, šesto odnosno svako naredno dete. Takođe, ovo pravo se odnosi i na svako dete bez roditeljskog staranja o kome se podnosilac neposredno brine. 
  • Da bi dete ostvarilo pravo na dečiji dodatak mora pohađati obavezni program pripreme pred polazak u osnovnu školu. 
  • Pravo na dečiji dodatak imaju deca koja se školuju i redovno pohađaju nastavu na teritoriji Republike Srbije. 
  • Srednjoškolci koji redovno pohađaju nastavu, takođe imaju pravo na ovaj vid novčane pomoći, i to do navršenih najkasnije dvadesete godine. 
  • Ukoliko je dete iz dokazanih, opravdanih razloga moralo da napusti školovanje prevremeno, takođe može polagati pravo na dečiji dodatak. 
  • Pravo na novčanu pomoć polažu i deca sa smetnjama u razvoju na programu osposobljavanja za rad ili koja se školuju, i to do dvadesetšeste godine života.

Korisno je znati da će se dečiji dodatak automatski obnavljati, bez potrebe za ponovnim dostavljanjem dokaza o materijalnom stanju sve dok je dete redovan učenik. 

Šta su to cenzusi za ostvarivanje prava na dečiji dodatak? 

Cenzusi za ostvarivanje prava na dečiji dodatak su propisani Uredbom o nominalnim iznosima i načinu usklađivanja cenzusa za ostvarivanja prava na dečiji dodatak. 

Cenzus je propisana granica mesečnih prihoda od strane države – ukoliko želite da podnesete zahtev za primanje dečijeg dodatka, vaš mesečni prihod, umanjen za poreze i doprinose po članu porodice u poslednja tri meseca ne sme da pređe utvrđeni cenzus.

Cenzusi se utvrđuju, odnosno usklađuju dva puta godišnje – u january i julu ma šestomesečnom indeksu prosečne potrošačke korpe. 

Trenutno, pravo na dečiji dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod porodice, ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev, po članu porodice ne prelazi cenzus od 9000 dinara.

Koliki je dečiji dodatak – koliko iznosi dečiji dodatak mesečno?

Koliki je dečiji dodatak, odnosno koliko iznosi dečiji dodatak na mesečnom nivou propisuje Vlada na predlog ministra nadležnog za socijalna pitanja. Trenutni cenzus – pravo ostvaruju porodice čiji ostvareni prihod u poslednjih tri meseca ne prelazi 9.979,49 dinara. 

Cenzus za jednoroditeljske porodice iznosi 12.973,23 dinara. 

Cenzus za jednoroditeljske porodice, za staratelje i roditelje deteta sa smetanjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije iznosi 11.975,25 dinara. 

Od 1. januara 2022. godine:

  • Dečji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo iznosi 3.326,47 dinara
  • Dečji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo, za jednoroditeljske porodice i staratelje iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 30% iznosi 4.324,40 dinara
  • Dečji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo, za roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom, za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, i za dete koje ostvaruje dodatak za pomoć i negu drugog lica, a koje ne koristi usluge smeštaja, iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 50% iznosi 4.989,71 dinara.
  • Dečji dodatak za dete koje ispunjava uslove za uvećanje po više osnova, a najviše do 80%, u skladu sa članom 33. stav 3. Zakona iznosi 5.987,64 dinara. 

Dečiji dodatak isplata – kada se vrši isplata dečijeg dodatka? 

Isplata dečjeg dodatka vrši se isključivo preko tekućeg računa u Banci Poštanska štedionica. Korisnici koji nemaju otvoren tekući račun, dobiće automatski otvoreni račun kod Poštanske štedionice službenim putam. 

Kada je reč o socijalnim davanjima kakav je dečiji dodatak isplata se može očekivati na početku meseca. 

Šta podrazumeva kredit na dečiji dodatak?

Za sada kredit na dečiji dodatak, odnosno podizanje kredita na osnovu primanja dobijenih kroz dečiji dodatak nije moguće. Banka Poštanska štedionica omogućava kredit na osnovu roditeljskog dodatka, koji se umnogome razlikuje od dečijeg dodatka. Roditeljski dodatak isplaćuje se jednokratno, a utvrđuje se na osnovu datuma rođenja deteta. 

Šta vam je potrebno od dokumenta za podnošenje prijave za dečiji dodatak? 

Za podnošenje prijave za dečiji dodatak trebaće vam pripremljena obimna dokumentacija. Pre svega, biće vam potreban popunjen obrazac “Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak” koji možete pronaći ovde

Od ostale dokumentacije biće vam potrebno:

  • Fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
  • Fotokopija uverenja o državljanjstvu Srbije za podnosioca zahteva (ne starije od šest meseci);
  • Fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
  • Fotokopija overene zdravstvene knjižice za podnosioca zahteva;
  • Potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva (neto prihodi – ukoliko su članovi domaćinstva zaposleni);
  • Potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
  • Poresko uverenje za sve članove domaćinstva iz mesta prebivališta i mesta rođenja o imovinskom stanju domaćinstva (uverenje iz republičke i lokalne poreske evidencije);
  • Potvrda o svojstvu redovnog učenika za decu školskog uzrasta (osnovna i srednja škola)
  • Dokazi o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnjih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.)
  • *Potvrda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje
  • *Akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju
  • *Akt o produženju roditeljskog prava
  • *Dokaze na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja (izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, dokaz o poveravanju deteta nakon razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice, odluka suda o vršenju roditeljskog prava ili izvod iz matične knjige rođenih za decu neutvrđenog očinstva, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove)
  • *Dokazi o nezaposlenosti (uverenje iz NSZ i fotokopija radne knjižice – original na uvid)
  • *Dokazi o starateljstvu ili hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva)

Dokazi-podaci označeni sa * pribavljaju se samo u slučaju dokazivanja tih statusa.

Izvor: Zvanična stranica grada Beograda – beograd.rs 

Kako obnoviti dečiji dodatak za vreme vanrednog stanja?

Tokom poslednjih godina, suočili smo se sa nepredvidivim periodima i vanrednim stanjem.  Korisno je znati da se za vreme vanrednog stanja, zahtevi za dečiji dodatak ili obnovu dečijeg dodatka mogu podneti na mejl adresu prijem.zahteva@beograd.gov.rs. Osim mejlom, zahtevi se mogu dostaviti i putem poštem – preporučenom pošiljkom. 

Nadamo se da ste ovde dobili korisne informacije o dečijem dodatku i odgovore na pitanja koja su vas oduvek zanimala. Važno je na vreme se informisati o opcijama koje su vam na raspolaganju i na vreme i pažljivo isplanirati finansijsku podršku i prve izdatke

Pripremite se na vreme i predupredite najčešće greške koje roditelji prave u prvoj godini bebinog života čitajući KIDO tekstove – riznicu znanja i informacija! Srećno!

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.