Endometrioza jajnika – šta je i kako se leči ovo stanje?
/
/
Endometrioza jajnika – šta je i kako se leči ovo stanje?
žena se drži za stomak

Endometrioza jajnika – šta je i kako se leči ovo stanje?

Endometrioza jajnika često se definiše kao bolno stanje koje karakteriše rast endometrijuma van materice, a bol se javlja kada telo pokušava da odbaci takvo tkivo. 

Ovaj hronični poremećaj najčešće se javlja kod žena između 25. i 49. godine života, a praktično nestaje stupanjem menopauze.

Endometrioza se najčešće javlja na jajnicima, jajovodu, slepom crevu kao i na bešici. Kod endometrioze na jajniku najčešće nastaju ciste koje se mogu javiti na jednom ili oba jajnika što uzrokuje bol u donjem delu stomaka. Problem nastaje jer se endometrijum manifestuje kao da je u materici, pa tako umesto da bude izbačen iz organizma tokom menstruacije, krvarenje se odvija u delovima tela gde ne bi trebalo što izaziva poprilično jake bolove.

Iako se o uzroku ovog poremećja ne zna mnogo, može se reći da je endometrioza jajnika genetski poremećaj koji se prenosi s kolena na koleno, što znači da ako neko u vašoj porodici ima endometriozu, vrlo je verovatno da  će se ispoljiti i kod vas.

S obzirom da ne postoji mnogo podataka o ovom hroničnom poremećaju, u nastavku teksta saznajte kako da prepoznate endometriozu jajnika i na koji način se endometrioza jajnika može lečiti.

Koji su simptomi endometrioze jajnika?

Među najčešćim simptomima navode se bolne menstruacije, bolovi prilikom intimnih odnosa, poremećaj ciklusa, obilno krvarenje kao i neplodnost. 

Ipak, kod većina žena prvi znak da postoji endomentrioza jajnika jeste pojava ciste na jajnicima. Pojava simptoma je više individualna svar i varira od žene do žene – nekada simptomi gotovo da ne postoje uopšte, a nekada su oni toliko jaki do granice neizdržljivosti.

Dok se kod nekih žena javlja oštar i jak bol u toku menstruacije, neke žene nemaju nikakve simptome, što je razlog zbog čega nekada treba i po nekoliko godina za utvrđivanje prave dijagnoze. 

Većina žena navodi da je bol dosta intenzivniji i jači od samih menstrualnih bolova koji obično počinje nekoliko dana pre menstruacije a prestaje nekoliko dana nakon prestanka menstruacije.

Sledeći simptom koji se navodi jeste bol prilikom intimnih odnosa – bol tokom intimnih odnosa nastaje kada se tkivo endometrijuma nalazi u pelvičnoj regiji umesto samo u materici. 

Endometrioza jajnika može uzrokovati i probleme sa plodnošću iz razloga što ožiljačno tkivo, koje se stvara kod žena koje imaju endometriozu, sprečava ženu da prirodnim putem ostane u drugom stanju. Dakle, problem kod endometrioze jajnika je to što ona u jednom trenutku može nestati, pa se opet vratiti, a često dovodi i to steriliteta kod žena. Za oko 30% žena koje žele da zatrudne, a pate od endometrioze, vantelesna oplodnja nameće se kao rešenje.

Faktori rizika za nastanak endometrioze kod žena

  • ako je prva menstruacija nastupila pre 12. godine
  • ako menstruacije traju duže od 7 dana
  • genetski faktor, odnosno ako u porodici već neko ima endometriozu
  • ako ciklus traje kraće od 27 dana

Otkrivanje i dijagnostikovanje endometrioze jajnika

Prilikom dijagnostifikovanja endometrioze prethodno je potrebno uzeti u obzir sve simptome uključujući i postojanje bola kao i vremenski okvir kada se on javlja.

Dijagnostikovanje endometrioze uključuje klasičan ginekološki pregled kao i ultrazvučni pregled, ali nažalost samo standarni ultrazvučni pregled nije dovoljan da bi se utvrdilo postojanje ovog poremećaja. 

Zbog mnoštvo različitih simptoma, za uspostavljanje prave diagnoze ponekad je potrebno i po nekoliko godina. Jedan od najsigurnijih načina dijagnostikovanja endometrioze je putem laparoskopije.

Lečenje endometrioze jajnika

Endometrioza se leči hirurškim putem ili primenom lekova.  U zavisnosti od vaših simptoma kao i planova za budućnost koje se tiču trudnoće, zavisiće i pristup lečenju. 

U cilju otklanjanja i smanjenje bola, kao jednog od najznačajnijih tegoba endometrioze, primenjuje se medikamentna – hormonska terapija. Pre svega, lekar vam može prepisati određene lekove, poput ibuprofena, koji će smanjiti bol ali lekovi nisu stopostotno efikasni u svim slučajevima. Pored toga hormonska terapija može biti delotvorrna u eliminaciji bola prouzrokovanog postojanjem endometrioze. 

Prilikom hormonske terapije, obično se preporučuju kontraceptivne pilule koje mogu sprečiti nastanak novih cisti ali i usporiti razvoj bolesti. U slučaju da lekovi ne daju rezultate, može se primeniti operacija.

Operacija se primenjuje kako bi se odstranilo što više endometrioze, a istovremeno sačuvali materica i jajnici. Savremeni pristup podrazumeva otklanjanje endometrioze laparoskopskim putem tako što se pravi mali rez na stomaku kroz koji se ubacuje laparoskop i još jednim rezom uklanja endometriozna tkiva.

Histerektomija se primenjuje u težim slučajevima endometrioze, odnosno ovo je operacija koja podrazumeva uklanjanje materice i jajnika i predstavlja uvek poslednji izbor. Na ovakav vid operacije obično pristanu žene koje ne žele da ostanu u drugom stanju i u tom slučaju može biti odlično rešenje.

Prirodni lekovi za ublažavanje bola kod endometrioze

Prema studijama istraživanja pokazalo se da pravilan način ishrane može pomoći kod ublažavanja bola prouzrokovanog endometriozom jajnika.

Odnosno, pokazalo se da povećan unos voća i povrća može ublažiti simptome, a crveno meso, mlečne proizvode, kofein i alkohol treba izbegavati jer mogu povećati rizik.

Takođe, studije su pokazale da brojni čajevi poput čaja od kamilice, maslačka i đumira mogu uticati na smanjenje bola kao i na ublažavanje menstrualnih grčeva. 

Iako endometrioza ume da bude bude mukotrpan proces i izazove brojne probleme koje utiču na plodnost žene, metode lečenja postoje, zato je važno obratiti se doktoru na vreme!

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

No products in the cart.