Kako uspavati bebu – saveti i trikovi za uspavljivanje beba
/
/
Kako uspavati bebu – saveti i trikovi za uspavljivanje beba
uspavana beba na krevetu

Kako uspavati bebu – saveti i trikovi za uspavljivanje beba

Kako uspavati bebu koja je okupana, presvučena, nahranjena, a koja jednostavno neće da spava – jedno je od najcešćih pitanja i dilema sa kojima se roditelji susreću.

Uspavljivanje beba često ume da bude izazovno i iscrpljujuće po roditelje.

Gotovo da ne postoji roditelj koji nije imao poteškoća sa uspavljvanjem bebe posebno u prvim danima kada se beba još uvek navikava na novi prostor.

Bebe kada se rode, one još uvek nemaju razvijenu percepciju o tome da li je noć ili dan, a poznato je da bebe posebno noću neće da spavaju, kada je roditeljima najviše potreban odmor i san nakon iscrpljujućeg dana.

Naravno nisu sve bebe iste, neke mame će moći da uspavaju svoju bebu vrlo lako i bez muke, dok će neke mame imati ozbiljne poteškoće kada dođe vreme za spavanje.

Zbog toga, u nastavku teksta saznajte kako uspavati bebu uz pomoć proverenih metoda i trikova za uspavljivanje beba. 

Kada i koliko bebe najčešće spavaju?

Dužina bebinog sna menja se sa njenim uzrastom pa tako bebe u najranijem uzrastu spavaju veći deo dana čak i do 19 sati tokom dana. Bebe najmalđeg uzrasta dakle veći deo dana provedu spavajući, a najčešće se bude kako bi jele.

Bebe koje se hrane isključivo majčinim mlekom  imaju potrebu za jelom na svaka 2-3 sata, dok bebe koje su na dohrani mogu izdržati i do 4 sata.

U prvim godinama života deca se najviše razvijaju i zbog toga je kvalitetan san od izuzetne važnosti za pravilan rast i razvoj.

S obzirom da novorođenčad spavaju veći deo dana, roditelji se često tada uplaše pitajući se da li je sa njihovom bebom sve u redu, ali treba da znate da je to sve normalno u prvim mesecima života.

Svako dete je individualno, ima svoj ritam spavanja i jela, ali da biste stvorili ritam koji je odgovarajući za celu porodicu, potrebno je da vašu bebu naučite da razlikuje kada je dan a kada je noć, odnosno da zajednički stvorite ritam odlaska u krevet kako bi vaša beba stekla zdrave navike u spavanju.

beba sa plišanom igračkom na krevetu

Praktične metode za uspavljivanje deteta

Jedna od glavnih dilema roditelja jeste kako uspavati bebu? Vaša beba je sita, okupana, presvučena ali i dalje neće da spava.

Na ovo pitanje i nije baš jednostavno dati odgovor jer ono zavisi od mnoštvo faktora, ali svakako da možete da pokušate sa određenim tehnikama i metodama uspavljivanja dece.

Treba da budete spremni na to da neće sve metode i tehnike uspavljivanja bebe odgovarati svakoj bebi i da ćete možda morati sami da osmislite neke metode posmatranjem deteta i uviđanjem šta je ono što vašoj bebi najviše odgovara.

Važno je napomenuti da budete uporni i da ne odustajete, jer postoji toliko metoda i trikova da će vam sigurno jedan od njih uspeti, i zato sa vama delimo neke tehnike za uspavljivanja bebe koje su se pokazale kao najdelotvornije prilikom uspavljivanja dece.

#1 Ferberova metoda uspavljivanja bebe – najpopularrnija metoda uspavljivanja

Sigurno ste negde čuli za ovu metodu uspavljivanja beba, koja je jedna od najpopularnijih metoda. Ovu metodu razvio je Ričard Ferber koja u suštini ima za cilj da se bebe same nauče da spavaju. 

Ovakav vid treninga za bebe temelji se na pretpostavci da su bebe zavisne od utehe roditelja i da bez toga ne mogu da zaspe. Ferberova metoda uspavljivanja bebe, iako se pokazala delotvornom, ipak je naišla i na neke negativne komentare. Mnogi roditelji smatraju ovu metodu surovom, budući da zahteva od njih ignorisanje plača deteta. 

Bilo kako bilo, podelićemo sa vama na koji način funkcioniše ova metoda, a vi ćete sami odlučiti da li ćete je primenjivati ili ne. 

Dakle, šta je suština ove metode?

Pravilo kod ove metode jeste da se beba svaki put stavlja u isto vreme na spavanje, svaki dan. Takođe, kada stavite bebu da spava, roditelji treba da izađu iz sobe i da obilaze bebu u određenim vremenskim intervalima. Kod ove metode nije dozvoljeno uspavljivanje bebe na rukama već je suština da pokušate da bebu smirite i utešite rečima ili dodirivanjem.

Prema pravilu, prvu proveru bebe obavljate nakon tri minute, a kako dani prolaze vreme provere se sve više pomera.

Ova metoda obično se primenjuje kada beba napuni 5, 6 meseci, s tim da se može primenjivati i na nešto stariju decu, ali u tom slučaju treba imati više strpljenja uzimajući u obzir da bebe u nešto starijem uzrastu imaju već neki ustaljeni tok spavanja.

Ova metoda se primenjuje nedelju dana, najviše dve nedelje ukoliko nije dala željene rezultate, a ako i nakon toga niste uspeli da postignete puni efekat ove metode, onda je najbolje napraviti pauzu neko vreme pa probati opet, ili pokušati sa nekom drugom metodom, koja će možda pre odgovarati vašoj bebi nego ova.

#2 “Cry out” metoda uspavljivanja – samouspavljivanje beba kao jedan od načina

Još jedna metoda koja je isto tako popularna kao i prethodna, ali možda i jedna od najstrožijih metoda uspovljivanja beba. Za većinu roditelja ova metoda je dosta surova, te naglašavamo da ova metoda nije za roditelje izrazito mekog srca.

“Cry out” metoda uspavljivanja podrazumeva da ostavite bebu da plače sve dok se ona sama ne smiri i ne zaspi. 

Ova metoda može praktično znači samouspavljivanje bebe, koja u suštini treba sama da nauči da se uspava, i da se navikne da od plača nema ništa i da će u jednom trenutku morati da zaspi.

Činjenica je da ova metoda funkcioniše, međutim morate biti istrajni. Složićete se da je za većinu roditelja teško da sluša i gleda svoje dete kako plače, ali ukoliko budete uporni samo nekoliko dana će vam trebati da naučite vašu bebu da ne plaču i da ne traže vašu pažnju prilikom uspavljivanja.

#3 Metoda stolice – metoda koja dozvoljava prisustvo roditelja

Metoda stolice podrazumeva da budete u istoj prostoriji sa bebom koja pokušava da zaspi. Kako i samo ime sugeriše, roditelj treba da sedi na stolici pokraj krevetića i ako je potrebno bebu da umiri rečima ili dodirom ali bez uzimanja bebe u naručje.

Poenta je da roditelj sve više i više udaljava stolicu od kreveca, sve dok bebe u potpunosti ne ostane sama u sobi. Ukoliko beba zaplače, ova metoda dozvoljava da stolicu opet primaknete bliže bebinom krevecu ali nije dozvoljeno uspavljivanje bebe na rukama i uzimanje bebe u naručje.

#4 Bedtime fading metoda – tehnika koja prati bebin ritam

S obzirom da su prethodne metode jedne od strožijih načina za uspavljivanje beba, evo jedne metode koja će se više dopasti roditeljima. 

Suština ove metode jeste da se prati potreba bebe za spavanjem i da se shodno tome prilagođavate. 

Kako ćete znati kada je pravo vreme da stavite bebu na spavanje?

Prosto, ukoliko vidite da je vaša beba pospana, da trlja okice, da se uznemirila znaćete da se vašoj bebi sigurno spava. Ukoliko vaša bebe zaplače, imate slobodu da je uzmete u naručje i umirite sve dok ne zaspi i potom je smestiti u krevetac. Kada vaša bebe zaspi, potrebno je napustiti sobu i obilaziti bebu u kratkim intervalima.

Dakle, da zaključimo, suština ove metode jeste da prepoznate kada je vaša beba toliko pospana kako bi mogla samostalno da se uspava.

mama i beba se dodiruju nosevima

#5 Podigni-spusti tehnika za uspavljivanje beba

Ova metoda najmanje je iscrpljujuća za bebe, ali to ne važi i za roditelje.

Kada primetite da je vaše beba pospana, odmah je stavljate u krevetić, a ukoliko krene da plače vi je podižete kako bi je umirili. Ovaj proces može biti naporan i iscrpljujuć za roditelje jer se ponavlja sve dok beba ne zaspi.

Prilikom primenjivanja ove tehnike uspavljivanja bebe, treba da znate da će vam biti potrebno dosta strpljenja jer ovoj metodi treba najviše vremena od svih da bi urodila plodom. Za razliku od drugih metoda, gde rezultate možete postići nakon nekoliko dana, ova metoda treba da se praktikuje čak i 14 dana kako bi ostvarili željeni ishod.

Neobični trikovi za uspavljivanje beba

Pored ovih klasičnih metoda za uspavljivanje beba, postoje i oni malo čudniji načini i trikovi za uspavljivanje beba sa kojima možete uspavati vaše mališane, a koji su se pokazali kao delotvornim.

Kao što smo već napomenuli, sve bebe su različite što znači da vašoj bebi možda neće odgovarati neka od gore navedenih psiholoških metoda, ali će joj baš odgovarati neka čudna metoda koju ste vi sami osmislili.

Još nekoliko neobičnih trikova za uspavljivanje bebe koje ćemo sad navesti takođe su dali dobre rezultate, te ne bi bilo loše da i njih imate na umu.

#1 Fen kao jedan od načina da uspavate vašu bebu

Sigurno ste čuli od drugih roditelja kako je zvuk fena jedan od dobrih načina da uspavate vaše mališane. U čemu je zapravo caka?

Bela buka je termin kojim se označava mešavinu zvuka određene frekvencije koja smanjuje stres kod bebe i pomaže joj da se opusti. Najčešće proizvođače buke koje se koriste prilikom uspavljivanja bebe sigurno imate u vašem domu, a to su fen i usisivač. Ko bi rekao da upravo ovi kućni aparati mogu pomoći bebama da zaspe?

Razlog zbog čega bebama prija ovakav zvuk za uspavljivanje beba jeste jer ih upravo ta buka, ti zvuci podsećaju na period kada su bili u maminom stomaku, odnosno na cirkulaciju krvi kroz krve sudove, šuštanje vode i slično.

Dakle, kada realno sagledate, i nije tako neobično da bebe vole ovakve zvukove i da im je možda nekad pre neobičnije da se naviknu na mir i tišinu, nego na buku i zvukove slične onima koje je beba osetila i slušala dok je bila u stomaku.

#2 Otkucaji srca i ritmički zvukovi za uspavljivanje beba

Kao što smo maločas napomenuli, deci prijaju svi oni zvukovi koji su nalik zvukovima koji su osetili dok su bili u stomaku, pa je tako osluškivanje otkucaja srca jedan od načina da uspavate bebu.

To možete postići i ukoliko nosite bebu u naručju, ali imajte na umu da to nekad ume i da bude naporno jer će beba vremenom postajati sve teža i samim tim vama će biti teško da držite bebu u naručju sve dok se ne uspava, što ponekad ume i da se oduži.

Kao zamena za to, na internetu možete pronaći audio snimke otkucaja srca te im tako možete pustiti preko vašeg mobilnog telefona prilikom uspavljivanja.

Popularni načini za uspavljivanje beba uz pomoć pomagala

Jedan od najčešće korišćenih pomagala prilikom uspavljivanja jeste upravo igračka za uspavljivanje bebe.

Igračke su stvar koje sve bebe ne samo vole, već i stvar za koje se bebe često vežu. Prilikom odabira igračke, gledajte da to budu neke mekane, poput plišanog mede kako se vaši mališani ne bi povredili prilikom spavanja.

Pored ovoga, umirujuća muzika odnosno igračka za uspavljivanje bebe koja proizvodi određenu melodiju u kratkim intervalima, a koja se kači na bebin krvetac može pomoći prilikom uspavljivanja vaših mališana. 

Ukoliko nemate ovu vrstu pomagala, slobodno možete i da pronađete neku laganu, umirujuću muziku na internetu i da je pustite dok uspavljujete vašu bebu. Takođe zvukovi kiše, vode, vodopada pokazali su se pogodnim i umirijućim za bebu.Igračke za uspavljivanje beba kao i drugu opremu za bebe koja će vam biti potrebna poput udobnih kreveca, ukrasnih jastuka za bebe i neodoljivo mekane posteljine, sve to možete pronaći u našoj KIDO internet prodavnici dečije opreme. Istražite našu ponudu i obezedite vašim mališanima čvrst san u prijatnoj atmosferi!

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

Nema proizvoda u korpi.