Torba za porodilište – napravite spisak za porodilište sa nama
Torba za porodilište je nesumnjivo najvažnija torba u životu svake buduće mame. U njoj treba da se nađe sve što će vaš boravak u porodilištu maksimalno olakšati i učiniti ga prijatnijim.
Pakovanje torbe za porodilište može vam pomoći da se psihički bolje pripremite za sam porođaj, odnosno da sprečite stres oko pakovanja u poslednjem trenutku.
Porođaj je sam po sebi dovoljno stresan, pa bi bilo dobro da svaki mogući vid dodatne nervoze predupredite na vreme.
Napravite spisak za porodilište na vreme, i počnite sa pakovanjem torbe za porodilište – a u nastavku teksta otkrivamo vam i kako da to učinite najefikasnije.
Kada treba da počne da se pakuje torba za porodilište?
Pakovanje torbe pred porođaj je upravo onaj dodatni stres koji možete vrlo lako otkloniti, a predstavlja neizostavnu pripremu za važan datum. Iz iskustva mama, zaključak je da sa razmišljanjem o stvarima koje su potrebne za porodilište treba krenuti nešto ranije – a najkasnije u 36. nedelji trudnoće.
Ovaj period, pokazao se kao optimalan iz više razloga – deveti mesec je po pravilu ispunjen mnoštvom emocija, od iščekivanja, sreće, pa sve do nervoze i brige. Pakovanje torbe za porodilište u tom trenutku može delovati terapeutski jer skreće misli sa razmišljanja u nedogled, na konkretne stvari.
Naravno, sa pakovanjem torbe se može krenuti još ranije ukoliko postoji neki od faktora rizika za prevremeni porođaj, poput blizanačke trudnoće i drugih. Budući da je prevremeni porođaj najčešće iznenadan, često ostavlja malo mogućnosti za pripremu generalno, a kamoli pakovanje, te bi buduće mame sa nekim od faktora rizika mogle da razmisle i o ranijem pakovanju.
Ovo je poznati psihološki trik, ali i vrlo praktična stvar, jer će dobra organizacija i blagovremene pripreme biti itekako korisne kada beba dođe. U isto vreme, možete početi da razmišljate i o dekoracijama za dečiju sobu i krevetac kao što su ukrasni jastuci, prekrivači i ogradice za bebe.
Spisak za porodilište počinje sa dokumentacijom
Sada kada znamo da je blagovremeno pakovanje torbe za bebe odlična ideja, vreme je da odgovorimo na najočiglednije pitanje – odakle krenuti?
Nema sumnje da je, kada se priprema torba za porodilište spisak od velike pomoći, te bi lista potrebnih stvari za porodilište svakako trebalo da bude vaš prvi korak. Nakon čitanja ovog teksta, već ćete imati ideju o stvarima koje će vam biti potrebne u samoj bolnici, a možete ga dopuniti i nekim sitnicama koje bi vama lično olakšale boravak.
Ipak, imajte u vidu da postoji ograničeni broj stvari koje možete da ponesete, tako da je bitno napraviti balans između prenatrpavanja i zaista bitnih stvari. Ali o tome više u narednim pasusima. Za početak, vaš spisak za porodilište trebalo bi da počne sa pripremom dokumentacije koja će vam biti neophodna za proceduru registracije, odnosno prijema u porodilište.
Spremite kompletnu dokumentaciju desetak dana pred termin, jer neke analize u međuvremenu mogu da zastare, spakujte u fasciklu i ubacite u torbu kako ne biste zaboravili neki važan dokument.
Spisak za porodilište – dokumenta koja će vam biti potrebna
Ova dokumentacija podrazumeva lična dokumenta, ali i analize koje će dežurnim lekarima dati uvid u vaše zdravstveno stanje i tok trudnoće.
Od ličnih dokumenata biće vam potrebno:
- Važeća lična karta
- Overena zdravstvena knjižica
- Uput za porodilište (izdaje lekar iz Doma zdravlja, najbolje je izvaditi ga po ulasku u deveti mesec trudnoće)
Analize koje su vam potrebene:
- Krvna grupa sa RH faktorom. Vodite računa, jer ovaj dokument mora da bude na trenutno prezime majke.
- Nalaz koprokulture, ne stariji od 15 dana. Ova analiza može se uraditi u Gradskom zavodu za javno zdravlje. Uput ćete dobiti od svog ginekologa u domu zdravlja.
- Rezultat testa na Hepatitis B, i u ovom slučaju uput se dobija od ginekologa u domu zdravlja, a može se uraditi u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
- Rezultate analiza vaginalnog sekreta
- Ukoliko ste uradili test na HIV, predlaže se da ponesete i taj rezultat, ali on nije obavezan.
- Dodatna dokumentacija poput različitih nalaza sa ultrazvuka, kao i ostale laboratorijske analize i izveštaji prikupljeni za vreme trudnoće
Analize koje će vam biti potrebne ukoliko je planiran carski rez:
- Analize krvi i urina koje nisu starije od tri nedelje
- Analize šećera u krvi
- Vreme koagulacije i krvarenja
Analize koje će vam biti potrebne u slučaju da želite epidural:
- Analiza krvne slike i biohemija, po mogućstvu što skorije urađena
- Vreme koagulacije i krvarenja, ne starije od 15 dana
Mnoge buduće tate žele da prisustvuju porođaju i budu u porođajnoj sali tokom celog procesa. U tom slučaju, biće vam potrebna sledeća dokumentacija:
- Važeća lična karta oca
- Čist nalaz brisa nosa i grla koji nije stariji od 15 dana
Kolika torba mi je potrebna za porodilište?
Sledi još jedno često zapostavljeno pitanje – šta je torba za porodilište i kojih je dimenzija?
Istina je da vam ne treba nikakva posebna torba, to u principu može biti i ranac ili omanja putna torba koju nosite na vikend putovanjima. Na zvaničnom sajtu Narodnog fronta se čak predlažu i dve kese – jedna veća i jedna manja u zavisnosti od toga gde se nosi, odnosno da li je u pitanju kesa koju nosite u porođajnu salu ili bolničku sobu nakon porođaja.
U svakom slučaju, u praksi ovo nije nužno tako, odnosno niko neće praviti problem na prijemu ukoliko dođete sa jednom torbom ili odlučite da se spakujete u dva manja ranca. U svakom slučaju, možete se pojaviti i samo sa jednom kesom odnosno torbom, koja vam je potrebna za porođajnu salu, a dozvoljeno je da vam ostatak stvari donese suprug nakon prođaja.
Ipak, naročito u doba pandemije, pametnije je osigurati se i spakovati se u jednu torbu sa neophodnim stvarima, a po potrebi u jednu kesu ili pregradu odvojiti stvari koje će vam biti neophodne u porođajnoj sali. Tok i vreme potrebno za porođaj je nemoguće predvideti, pa nema potrebe da ostanete bez stvari u slučaju da suprug nije u mogućnosti da momentalno reaguje.
Da zaključimo – bilo koja torba, kesa ili ceger biće sasvim dobra opcija za odlazak u porodilište, a preporučuje se da ona ne bude ogromnih dimenzija zbog lakšeg prenosa i praktičnosti.
Šta treba da sadrži torba za porodilište?
Sada kada znamo kakva nam je torba potrebna, te da naš spisak za porodilište počinje sa adekvatno pripremljenom dokumentacijom i analizama vreme je da pređemo na spisak stvari koje će vam ne samo biti potrebne, već će vam i značiti u danima na odeljenju.
Kada je reč o stvarima potrebnim za porodilište, možemo ih podeliti u tri grupe:
- Stvari koje idu sa vama u porođajnu salu
- Stvari koje idu sa vama na odeljenje nakon porođaja
- Stvari koje će vam biti potrebne kada izlazite iz porodilišta
U najvećem broju slučajeva, kada ljudi traže odgovor na pitanje – šta treba da sadrži torba za bolnicu za porođaj? Misle upravo na stvari koje idu sa ženama u porođajnu salu. Ovo je ujedno, verovatno i najbitniji spisak stvari potrebnih za porodilište, jer će vam biti potrebno odmah po prijemu.
Stvari koje idu sa vama na odeljenje nakon porođaja, kao i stvari za izlazak iz bolnice može po potrebi doneti i suprug naknadno. Ipak još jednom savetujemo da, ukoliko ste u mogućnosti, pripremite sve na vreme i ponesete odmah.
Spisak za porodilište odnosno porođajnu salu – potrebne stvari
Nakon prijema i registracije, odlazite u porođajni blok. Ukoliko nije u pitanju hitan slučaj, imaćete vremena da se istuširate nakon obavljanja klizme i pre samog ulaska u porođajnu salu. Zbog toga vaša torba za bolnicu za porođaj treba da sadrži obavezno peškir, kupku ili sapun, kao i papuče sa kojima možete da uđete u kabinu za tuširanje.
U porodilištu ćete dobiti njihovu spavaćicu, sa kojom odlazite u porođajnu salu bez veša. Nakon porođaja sestre će vam staviti mrežasti uložak i mrežaste gaćice koje ste doneli sa sobom, a prethodno kupili u apoteci. Treba da ponesete i flašicu vode kao i sitnu užinu poput keksa ili čokoladice, jer ćete nakon samog porođaja sasvim izvesno ogladneti.
Da sumiramo, u torbu, odnosno kesu za porođajnu salu biće vam potrebno da spakujete:
- Peškir
- Kupku ili sapun
- Papuče
- Dva komada mrežastih uložaka
- Dva komada mrežastih gaćica
- Flašicu vode i užinu
Spisak stvari potrebnih za odeljenje nakon porođaja
Dobra stvar je da ukoliko nešto zaboravite da spakujete što vam bude bilo potrebno za period nakon porođaja, neko uvek može da ostavi na portirnici za vas. U skladu sa iskustvima mama, ali i zvaničnim smernicama nekih porodilišta u Srbiji, prilažemo spisak stvari koje će vam olakšati boravak na odeljenju nakon porođaja:
- Rezervna spavaćica i sobne papuče
- Dva pakovanja mrežastih gaćica i uložaka
- Stvari za ličnu higijenu kao što su pasta i četkice za zube, umivalica i drugo
- Lekove protiv bolova poput panadola ili brufena
- Dva peškira – za lice i telo
- Vodu i nešto za grickanje
- Punjač za mobilni telefon
- Papirnate i vlažne maramice
- Toalet papir
- Brushalteri za dojenje
- Pakovanje pelena za bebu
- Po želji, knjiga ili časopis koja će vam pomoći da skrenete misli i ubijete vreme u bolnici
Spisak stvari potrebnih za izlazak iz porodilišta
Ovo je ujedno i spisak na koji će novopečeni roditelji najčešće zaboraviti, ali je jako korisno da i ovo pripremite na vreme kako bi olakšali budućem tati odabir vaše odevne kombinacije za izlazak iz bolnice. U principu, biće vam potrebna:
- Udobna garderoba za vas, za izlazak iz bolnice
- Presvlaka za bebu
- Dva komada tetra pelena
- Ukoliko idete kolima – nosiljka ili jaje za kola
Ako pred polazak vaša torba za porodilište sadrži sve stvari sa spiska – velika je verovatnoća da ćete biti potpuno obezbeđeni za vreme svog boravka u porodilištu. Krenite sa kreiranjem svog spiska za porodilište, lagano punite svoju torbu za porodilište i sa mirom dočekajte jedan od vaših najvažnijih dana u životu! Srećno!