5 načina prevencije karijesa kod dece

Karijes je jedan od najčešćih stomatoloških problema u detinjstvu, a može izazvati bol, neprijatan zadah, probleme sa žvakanjem hrane i druga neprijatna iskustva za decu.  Međutim, mnogi roditelji često nisu svesni koliko je prevencija karijesa bitna za zdravlje njihove dece. Zdravi zubi i desni su važni ne samo za ispravno…

Vežbe za trudnice – vodič za treninge i vežbe tokom trudnoće 

Trudnoća je uzbudljivo iskustvo za roditelje koje prirodno dolazi sa nizom novih izazova. Svakoj trudnici je briga o sopstvenom telu, pa samim tim i plodu, najvažnija, te se često nameće pitanje da li su vežbe za trudnice bezbedne. Uz to, mnogim ženama je nejasno na koji način praktikovati vežbanje u…

Autizam kod dece – simptomi i kako prepoznati rane znake autizma

Autizam kod dece je neurorazvojni poremećaj koji utiče na komunikaciju osobe, njenu društvenu interakciju od najranijeg doba, i samo ponašanje. Procenjuje se da jedno od 54 dece u Americi ima dijagnostikovan autizam, a smatra se da kombinacija genetskog nasleđa i okoline utiču na njegovu pojavu. Rani znaci autizma se javljaju…

Cista na jajniku – simptomi i lečenje ciste na jajnicima

Cista na jajniku spada u najčešća ginekološka oboljenja, a većina žena iskusi ovu pojavu makar jednom u životu.  Ipak, simptomi koje izaziva cista na jajniku, ali i samo saznanje o njenom postojanju, mnoge žene umeju da uplaše. Zato je važno dovoljno se informisati i redovno ići na ginekološke preglede.  Ciste…

Dečije igre – najbolje igre za decu napolju

Dečije igre su bile nepresušan izvor zabave u prošlosti. Morali smo da koristimo svoju maštu, socijalne veštine i koordinaciju kako bismo pobeđivali u ovim društvenim igrama i rešavali različite probleme. Glavne su bile one igre za decu napolju, i bilo je pravo mučenje ako se prehladiš ili te mama kazni…

Materica – izgled, funkcije i oboljenja materice

Materica ili na latinskom uterus, je mesto u organizmu iz kojeg kreće život. Samim tim, veoma je važno razumeti kakve su joj funkcije, izgled i prepoznati kada nešto sa njom nije u redu. Zajedno sa jajnicima, jajovodima i vaginom čini unutrašnji ženski reproduktivni sistem i presudna je u periodu formiranja…

Konjuktivitis kod dece – simptomi konjuktivitisa, dijagnoza i lečenje

Konjunktivitis je zapaljenje providne membrane oka (konjuktive) koja pokriva beonjaču i unutrašnju površinu očnih kapaka. Najčešće ga odlikuju crvenilo, natečenost očiju i svrab. Za konjunktivitis kod dece mogu biti odgovorni različiti uzroci – alergije, virusi ili bakterije koje dospeju do očiju usred pipanja prljavim ručicama. Ponekad konjunktivitis može biti čak…

Zauške kod dece – simptomi i prevencija zauški kod dece

Zauške su virusno oboljenje koje se uglavnom javlja kod dece i adolescenata. Ono je vrlo uobičajeno već neko vreme, a u prethodnim decenijama proizvedene su i vakcine protiv zauški. Te vakcine deca često primaju uz vakcinu protiv malih boginja, kao i vakcinu protiv rubeole.  Slučajevi oboljenja od zauški su danas…

Postporođajna depresija – simptomi, lečenje i dijagnoza postporođajne depresije

Postporođajna depresija (postpartalna depresija) je klasifikovana kao mentalni poremećaj koji pogađa svaku petu porodilju u Srbiji. Nakon čina rođenja, mnoge majke se suočavaju sa bujicom snažnih emocija koje su, do izvesnog stepena, okarakterisane kao normalna pojava. Depresija posle porođaja se najčešće manifestuje kao osećaj tuge, istrošenosti, anksioznosti i apatičnosti. Naime,…

Strah od mraka kod dece – zašto nastaje i kako pobediti fobiju od mraka?

Strah od mraka je veoma uobičajen i čest ne samo kod dece, nego se i veliki broj odraslih nikada ne izbori sa ovim strahom. Ako se vaše dete plaši mraka, verujte da nije jedino. Ako vam je scena kako vaša deca ustaju noću preplašena previše poznata, možda je vreme da…

Varičela ili ovčije boginje kod dece – koliko traju i koji su simptomi?

Ovčije boginje (varičele) su infektivna bolest koju uzrokuje varičela-zoster virus (VZV). Infekcija ovim virusom izaziva osip na koži koji je praćen svrabom i plihovima ispunjenim tečnošću. Uglavnom pogađa decu, a jako je retka pojava ove infekcije više od jednom tokom života.  Ovčije boginje su visoko zarazne za ljude koji do…

Skok u razvoju – Šta su skokovi u razvoju i kada se javljaju?

Skok u razvoju je u prvoj i drugoj godini života bebe jako česta pojava, a znate li koji su simptomi istog? U toku prve dve godine života bebe rastu izuzetnom brzinom. U tom periodu dolazi do velikog broja različitih promena kod njih, bilo na fizičkom ili kognitivnom planu. Skup svih…

Start typing and press Enter to search

Tvoja korpa

Nema proizvoda u korpi.